رفتن به محتوای اصلی
دو ساعت تا دامنه‌های آرارات

دو ساعت تا دامنه‌های آرارات

ماکو، بازرگان

 

روز اول

شهر ماکو در منتهی الیه شمال غربی ایران و مرز ترکیه واقع شده است. شهری که چند سالی است به همراه شهرهای شوط، بازرگان و پلدشت به بزرگترین منطقه آزاد کشور تبدیل شده است. این تبدیل، موجب تغییرات بزرگی در این منطقه شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها احداث و راه‌اندازی مرزی‌ترین فرودگاه کشور است.

بهره‌برداری از این فرودگاه موجب شده که بتوانید با پروازی یک ساعته از تهران خود را به فرودگاه ماکو برسانید و از آن‌جا تنها یک ساعت تا دامنه‌های کوه آرارات در مرز بازرگان فاصله خواهید داشت. هم‌اکنون از شهرهای تهران و مشهد به مقصد ماکو پروازهای منظمی برقرار است.

ماکو را سرزمین چهارسو نیز می‌نامند چرا که با قرار گرفتن در ارتفاعات بورالان، بر چهار کشور ایران، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان مشرف می‌شوید.

دشت‌های سرسبز ماکو در ترکیب با دوقلوهای سفیدپوش آرارات، قاب زیبایی را در فصل بهار می‌سازند. از طرفی شهر ماکو به شهر سنگی یا «داش ماکو» معروف است. دلیل این نام‌گذاری، شکل‌گیری شهر درون دره‌ای میان دو کوه بلند است و شما از هر جایی در شهر کوه و صخره می‌بینید.

کاخ سردار ماکو یا کاخ باغچه جوق در روستای باغچه جوق، یادگاری از دوران قاجار، زیباترین کاخ شمال غرب ایران نام گرفته است. عمارت کلاه‌فرنگی و ساختمان شیر و خورشید از نوروز 98 امکان بازدید پیدا کردند هرچند مرمت و بازسازی آن‌ها به سرانجام نرسیده است.
هم‌چنین کلیسای کوچک زُر زُر یکی از سایت‌های ثبت جهانی ایران در یونسکو است که کنار دریاچه سد بارون و فاصله حدود یک ساعتی شهر ماکو قرار گرفته است.

اما شگفت‌انگیزترین جاذبه این منطقه، کلاهک سنگی ماکو، دیواره‌ای به ارتفاع حدود 400 متر است که شهر قدیم در دل آن احداث شده است. در حال حاضر برج و باروهای قلعه‌ای که محافظ شهر بوده، دیده می‌شود. دیواره سنگی ماکو، یکی از جذاب‌ترین دیواره‌های سنگ‌نوردی در کشور است که هر ساله میزبان صخره‌نوردان بین‌المللی است.

علاقمندان به جاذبه‌های زمین‌شناسی نیاز به زمان بیشتری برای گشت و گذار در ماکو هستند. منشورهای بازالتی ماکو، در میان دره‌ای بر سر راه ماکو به چالدران واقع شده است. پس از بازدید از منشورها، دشت چالدران و قره‌کلیسا مقاصد بعدی شما خواهند بود.

 

 

روز دوم

مرز بازرگان، معروف‌ترین مرز ترانزیتی ایران و اروپاست که بیشتر گردشگران خارجی نیز از این مرز به کشورمان وارد می‌شوند. از شهر بازرگان یک جاده مرزی به سمت شمال می‌رود که به چشمه‌ای دیدنی به نام چشمه ثریا می‌رسد. در تالاب مرزی چشمه ثریا که یک منطقه حساس نظامی محسوب می‌شود، هنگ مرزی ایران و ترکیه در فاصله چند متری یکدیگر دیده می‌شوند.

دشت‌های سرسبزی که منتهی به تالاب بورالان می‌شوند در کنار سنگ‌های بازالتی و آتشفشانی و نمای قله‌های آرارات کوچک و آرارات بزرگ، روزی به یادماندنی را برای شما رقم خواهند زد.

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.