لرستان

دو خُرَّمان!
از خرمشهر به خرم‎آباد

روز 1
روز 2
روز 3
روز 4
روز 5

روز اول

بهتر است پیش از آغاز مسیر، سری به موزه جنگ خرمشهر بزنید و همین‎طور مسجد جامع مشهور خرمشهر را از نزدیک ببینید. این‎جا همان مسجدی است که در خبرهای مربوط به آزادی خرمشهر بارها تصویرش را دیده‎اید. پل قدیم خرمشهر هم جایی است که شاهد رخدادهای فراوانی در طول اشغال این شهر بوده است.

برزیل هم در نزدیکی خرمشهر قرار دارد! جایی که باید در آن عینک رِی‎ بن بزنید و به دیدن مسجد رنگونی‎ها رفته و لب شط قدم بزنید. اگر به فیلمهای جنگی علاقه‎مندید، حتماً «جزیره مینو» را هم دیده‎اید. پس می‎توانید در آبادان به سراغ این جزیره هم بروید.

حالا وقت آن است که آبادان و خرمشهر را به مقصد اهواز ترک کنید. بهتر است بدانید تا مرکز استان خوزستان کم‎تر از 2 ساعت راه در پیش دارید. پس بهتر است خود را آماده کنید چون دیدنی‎های زیادی در اهواز انتظار شما را میکشند.

از جمله لذت‎بخش‎ترین تجربه‎ها در اهواز، قدم زدن در حاشیه کارون در هنگام غروب و تماشای چشم‎انداز پل سفید است. بازار لشکرآباد یا راسته مشهور فلافل اهواز هم از جاهایی است که پیشنهاد می‎کنیم حتماً سری به آن بزنید. با سپری شدن شب و طلوع خورشید، مسیر خود را به سمت شمال خوزستان ادامه دهید.

پل سفید

 

روز دوم

مقصد بعدی در روز دوم سفر شوشتر است. این‎جاست که قدم در پهنه باستانی ایران می‎گذارید. سرزمین سازههای آبی که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده‎اند. همچنین نهر داریون، برج کلاه فرنگی شوشتر و خانه مستوفی از جمله دیدنیهای شوشتر به شمار می‎روند.

سازه های آبی شوشتر

گردشگران و تاریخ‎دوستان در کنار شوشتر، به دیدار شوش هم می‎روند. کاخ آپادانا، قلعه شوش یا آکروپل، بقعه دانیال نبی، شوش و هفت‎تپه و مهم‎تر از همه، زیگورات چغازنبیل از جمله آثار تاریخی شهر شوش به شمار می‎روند.

بهتر است شب‎هنگام خود را به دزفول برسانید، شب را استراحت کرده و در ادامه سفر عازم دزفول شوید.

روز سوم

پیشنهاد می‎کنیم در دزفول به سراغ بافت قدیم این شهر بروید و ویژگی‎های معماری این شهر را از نزدیک ببینید. سازه‎های آبی دزفول در کنار قنات‎های این شهر، اهمیت مدیریت منابع آبی در این خطه را از گذشته‎های دور نمایان می‎کنند. بهتر است تا محوطه تاریخی جندی شاپور را هم از قلم نیاندازید.

وقتی تمام زیر و بم دزفول را گشتید، می‎توانید اندیمشک را هم ببینید. «پل صیحه» که در 8 کیلومتری جاده اندیمشک به شوش و در حاشیه شرقی جاده قرار دارد. همین‎طور بقعه امیر سیف و منطقه حفاظت شده چهل پا نیز از جمله دیدنی‎های اندیمشک به شمار می‎روند.

روز چهارم

با عبور از اندیمشک، کم‎کم از پهنه استان خوزستان خارج می‎شوید. مقصد بعدی آبدانان است. شهری از توابع ایلام که دیدنی‎های آن شامل امامزاده سید صلاح الدین محمد، پشت قلعه، دریاچه دوقلو سیاه گاو و همچنین روستای انجیره هستند. حال وقت آن رسیده که این شهر را به مقصد دره‎شهر ترک کنید.

درهشهر در کوهپایه «کبیرکوه» واقع شده و از شرق با لرستان همسایه است. از جمله دیدنی‎های دره‎شهر می‎توان به تنگ بهرام چوبین، رودخانه سیمره، شهر تاریخی ماداکتو، آتشکده چهار طاقی، پل تاریخی گاومیشان و تنگه ماژین اشاره کرد. با اقامتی شبانه در دره‎شهر و پس از آن، طلوع خورشید روز پنجم سفر، وارد پهنه لرستان خواهید شد.

روز پنجم

بر سر راه خود شهرهایی از جمله پلدختر را خواهید دید. این شهر به خاطر وجود پل‌های باستانی و اهمیت ارتباطی آن است. یکی از این پل‎ها که هم‎نام شهر است، به دوره ساسانیان منسوب است و دیگر، پل گاومیشان، غار کَلماکَرِه و همچنین تالابهای گوناگون و جنگلهای بلوط از جمله دیدنی‎های پلدختر به حساب می‎آیند.

این سفر 5 روزه که از خرمشهر آغاز شده، در خرمآباد پایان می‎یابد. خرم‎آباد، مرکز استان لرستان، سرزمین‎آبشارهای دیدنی است. سرزمین فلک‎الافلاک و پل شاپوری و همچنین دریاچه کیو. پیشنهاد ما این است که چشم‎انداز خرم‎آباد را شب‎هنگام از فراز بام خرم‎آباد تماشا کنید.

 

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.