کویر سرخه

خط مرز کویر و جنگل
از تهران به گنبد

روز 1
روز 2
روز 3
روز 4

ازعجایب طبیعت ایران، تغییر اقلیم ناگهانی است که یکی از بهترین نمونه‌های آن در استان سمنان است. جالب است که بدانید وقتی در میان روستاهای کویری پرسه می‎زنید، جنگل تنها در چند ده کیلومتری شماست!

روز اول

سفر تهران به گنبد از جاده ورامین آغاز می‎شود که از جنوب‎شرقی تهران شکل می‌گیرد. ورامین، شهری تاریخی است که در آن باید به دیدار مسجد جامع، برج علاالدوله و امامزاده یحیی بروید. تا این‎جا در استان تهران هستید و با خروج از ورامین، استان تهران را هم ترک خواهید کرد. شهر بعدی پیش روی شما گرمسار است.

شهر گرمسار در قدیم، از ایالت‎های ری به شمار می‎رفته است. بنابراین باید توقع داشت آثار فراوانی در این شهر وجود داشته باشد. کاروانسرای قصر بهرام و کاروانسرای عین‎الرشید، خبر از مهم بودن این شهر نزد مسافران می‎دهد. وجود جاده سنگفرش که بخشی از مسیر اصفهان به ساری در دوره صفویه بوده نیز صحت این فرضیه را تأیید می‎کند. بخشی از پارک ملی کویر هم در جنوب گرمسار قرار دارد.

بعد از گشت و گذاری در گرمسار، راهی سرخه شوید و با طی مسافتی اندک، به سمنان خواهید رسید. شب را در سمنان اقامت کنید و فردا به دیدن زیبایی‎های این شهر نیمه کویری بروید.

روز دوم

مسجد جامع و دروازه ارگ سمنان، پیش از هر چیز به شما خوش‎آمد خواهند گفت. منار مشهور سلجوقی را نیز در مسجد جامع سمنان خواهید دید. اگر اهل موزه‎گردی هستید، این شهر موزه‎های فراوانی دارد. از موزه گرمابه پهنه گرفته تا موزه هنرهای معاصر شرق کشور، همه و همه در سمنان گردهم آمده‎اند.

بهتر است تا بعدازظهر، سمنان را به مقصد دامغان ترک کنید تا وقت کافی برای دیدن «چشمه علی» و «تپه‌حصار» داشته باشید. همچنین مسجد تاریخانه که یکی از اولین مسجدهای ایران در دوره اسلامی شناخته می‎شود نیز در دامغان قرار دارد. پیشنهاد می‎کنیم برای اقامت شبانه خود را به شاهرود برسانید تا از برنامه سفر عقب نمانید.

روز سوم

 صبح روز سوم سفر در شاهرود آغاز می‎شود. اینجاست که آتش کویر با خنکای جنگل به هم پیوند می‎خورد. چنارسوخته، تکیه گلشن، مسجد جامع شاهرود و تکیه زنجیری در بازار شاهرود از جمله دیدنی‎های این شهر به شمار میروند. با پشت سر گذاشتن شاهرود، به سراغ بسطام بروید. دیار بایزید! علاوه بر آرامگاه بایزید بسطامی، می‎توان برج کاشانه و مسجد جامع بسطام را هم در این شهر دید.

حتماً می‎دانید که جنگل ابر هم در این نزدیکی قرار دارد. اگر دوست دارید تا بر فراز ابرها جنگلنوردی کنید، باید یک روز دیگر به زمان سفرتان اضافه کنید. در غیر اینصورت از بسطام به سمت «کَلاته خیج» حرکت کنید. این‎جا در قدیم، مرکزی برای بافت پارچه به شمار میآمده و امروزه همچنان بافت پارچه ماهوت در آن رواج دارد. شب را در کلاته خیج سپری کنید و در روز پایانی سفر، رهسپار آزادشهر و گنبد قابوس شوید.

روز چهارم

اینجا مقصد پایانی است. شهری که یکی از میراث جهانی ایران را در خود جای داده است. در نزدیکی باغ ملی شهر گنبد، می‎توان گنبد قابوس را دید. همچنین تالاب آلما گل، سد گلستان و پایانه مرزی اینچه برون، می‌تواند انتخاب‌های شما برای ادامه مسیر باشد. با نزدیک شدن به هنگام غروب خورشید، سفر ما هم به پایان خواهد رسید. حال که در میانه جنگل ایستاده‎اید، به یاد بیاورید که چگونه به ناگهان، از کویر وارد جنگل شدید.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.