به دیدار سرچشمه زاینده رود

به دیدار سرچشمه زاینده رود

شهرکرد، سامان، فارسان، جونقان، فارسان، چلگرد (کوهرنگ)، چادگان

 

 

به پایتخت قوم بزرگ بختیاری خوش آمدید. شروع این سفر از شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری است جایی که با ورود به شهر، حالتان خوب می‌شود. اصالت یک قوم را در گویش و پوشش و رفتار و مرام ایشان به چشم می‌بینید و حس می‌کنید.

امروز را به شهرکرد و دیدنی‌های اطراف آن اختصاص داده‌ایم. قلعه چالشتر و خانه زیبای ستوده در شمال غربی شهرکرد و فاصله حدود 8 کیلومتری مرکز شهر، اکنون تبدیل به موزه مردم‌شناسی شده که شروع بسیار جذابی برای این سفر است. اگر به باستان‌شناسی علاقمند هستید، به سراغ حمام پرهیزگار بروید که اکنون تبدیل به موزه باستان‌شناسی شده است.

حال برای دیدن یکی از معروف‌ترین پل‌های منطقه باید از شهر خارج شوید. مقصد شهر سامان یا به قول محلی‌ها سامون و پل زمانخان است. فاصله این پل تا شهرکرد، حدود 30 کیلومتر است و در شمال شهرکرد واقع شده است.

پل زمانخان بر روی رودخانه زاینده‌رودس ساخته شده است از زمان ساخت آن در دوران صفویه به دفعات مرمت شده است و هنوز پابرجا مانده است. خوشبختانه عبور و مرور وسایل نقلیه از روی آن ممنوع شده است و شما می‌توانید از قدم زدن بر روی آن با آرامش لذت ببرید.

در کنار پل، بازارچه‌های محلی با سوغاتی‌های ویژه بختیاری فرصت خوبی برای خرید به شما می‌دهد. خشکبار، عسل و سبزیجات خشک پرطرفدارترین محصولات این بازارچه هستند.

در دو طرف رودخانه زاینده رود در اطراف پل، رستوران‌های متعدد با نمای رودخانه و صدای زاینده‌رود پر خروش میزبان شما هستند.

اگر اهل هیجان و ورزش‌های ماجراجویانه هستید، در کنار پل امکان رَفتینگ یا قایق‌رانی در رودخانه خروشان وجود دارد که بدون شک تجربه فراموش نشدنی خواهد بود. از نظر امنیت این ورزش، خیالتان راحت باشد چرا که برگزارکنندگان تورهای رفتنیگ پل زمانخان آموزش دیده هستند و با رعایت اصول، شما را به درون آب می‌برند.

اگر به ادبیات و شعر علاقمند هستید، می‌توانید سری هم به آرامگاه دهقان سامانی یکی از شاعران مطرح منطقه بزنید که بنای آرامگاه آن هرچند جدید اما جذاب است.

اگر فرصت داشتید که یک شب بیشتر در شهرکرد بمانید، سری هم به شهر بِن و گرداب بن بزنید و از طبیعت زیبای آن لذت ببرید.

اتاق آیینه واقع در عمارت محمودیه به جا مانده از دوران قاجار و بنای امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون که از دوران حکمفرانی اتابکان لر در شهرکرد به جا مانده است، از دیگر مکان‌های تاریخی شهرکرد هستند.

 

روز دوم

تا اولین بازدید امروز حدود یک ساعت فاصله دارید و برای رسیدن به آن باید راهی جاده شَلَمزار و بُلداجی شوید و نرسیده به شلمزار به سمت جونِقان بروید. قلعه زیبای سردار اسعد بختیاری که با نام موزه مشروطیت هم شناخته می‌شود، یکی از پایگاه‌های اصلی مشروطه‌خواهان منطقه بوده است.

بعد از بازدید خانه سردار اسعد بختیاری، مسیر را به سمت فارسان ادامه دهید. از مرکز شهر فارسان که با نام فارسون در منطقه شناخته می‌شود حدود 20 دقیقه با تفرجگاه پیرغار در حوالی روستای ده‌چشمه فاصله دارید. آبشارهای زیبا، غار و کتیبه‌های بازمانده از دوران قاجار که با نام کتیبه‌های مشروطیت معروف است از دیدنی‌های پیرغار هستند. اینجا بهترین مکان برای صرف ناهار است تا بعد از کمی استراحت به سمت چِلگِرد یا کوهرنگ ادامه مسیر دهید.

از فارسان تا چلگرد حدود یک ساعت راه در پیش دارید و با رسیدن به چلگرد اولین جایی که باید ببینید تا خستگی راه را از تن به در کنید، تونل شگفت‌انگیز کوهرنگ است. حجم بالای آبی که از درون کانال‌های آب به صورت آبشاری به پایین می‌ریزد شگفت‌انگیز است.

اکنون بعد از سپری کردن یک روز پرتکاپو، وقت استراحت است. در شهر چلگرد اقامتگاه‌های زیادی می‌توانید پیدا کنید که البته انتظار زیادی هم از آن‌ها نباید داشته باشید. سطح امکانات گردشگری این منطقه چندان بالا نیست اما برای یک شب اقامت قابل قبول است.

 

روز سوم

امروز وقت آن است که راهی سرچشمه اصلی زاینده‌رود شوید. آبشار شیخ علیخان در حدود 20 کیلومتری شهر چلگرد و در ورودی روستایی به همین نام شکل گرفته است. شما اکنون در دامنه‌های زردکوه بختیاری و در کنار یکی از زیباترین و پرآب‌ترین آبشارهای ایران هستید.

در فاصله کمی از آبشار شیخ علیخان به سمت غار یخی چَما حرکت کرده و در گرمای تابستان به یک تونل برفی وارد شوید!

زردکوه بختیاری آن‌قدر جاذبه دارد که شما را ساعت‌ها درگیر خود کند. پیشنهاد ما این است که هیچ عجله ای برای بازگشت نداشته باشید و یک شب دیگر در چلگرد بمانید.

 

روز چهارم

نزدیک‌ترین جاده‌ای که از استان چهارمحال و بختیاری به سمت استان اصفهان می‌رود، جاده نه چندان مناسب چلگرد به چادِگان است اما قبل از خروج از چهارمحال و بختیاری به دیمِه می‌رسید. چشمه پرآب و بسیار سرد دیمه که اکنون به تفرجگاهی جذاب برای مردم منطقه تبدیل شده است، شما را مجاب می‌کند که توقفی در کنار آن داشته باشید و از خنکای آن لذت ببرید.

هدف پایانی این سفر، بازدید از سد زاینده‌رود است که برای رسیدن به آن باید راهی چادگان شوید. از دیمه تا چادگان بیش از یک ساعت راه در پیش دارید و پس از رسیدن به چادگان به سمت دهکده زاینده‌رود ادامه مسیر داده تا به دریاچه سد برسید.


افزودن دیدگاه جدید