رفتن به محتوای اصلی
بهشت چشمه‌های آبگرم در مجاورت پیست اسکی

بهشت چشمه‌های آبگرم در مجاورت پیست اسکی

سرعین
1
اردبیل

اردبیل

شهر اردبیل در جنوب غربی دریای خزر، در میان دشتی وسیع در دامنه کوه سبلان، که از زیباترین قله های جهان و دامنه آن از دیدنی ترین کوهپایه های آسیا به شمار می رود، و رشته کوههای تالش که در امتداد سلسله جبال البرز هستند قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا 1350 متر و در 40 کیلوم
2
سرعین

سرعین

شهر سرعین در ۳۰ کیلومتری غرب استان اردبیل و در ۱۰۳ کیلومتری دریای خزر در ارتفاع 1658 متری از سطح دریا قرار دارد. قسمت عمده شهر در دره‌ ای کاسه مانند که از شیب ملایم دامنه‌های ارتفاعات سبلان به وجود آمده قرار گرفته است. با توجه به قرارگیری سرعین در محدوده كوهستان سبلان آب و هوای این شهر جزء اقلیم‌
3
پیست اسکی و روستای آلوارس

پیست اسکی و روستای آلوارس

روستای ییلاقی آلوارس در دوازده کیلومتری شهرستان سرعین در استان اردبیل و پس از جاده‎ای کوهستانی و پرپیچ و خم واقع شده است. جاده‎ای که در فصل بهار دشت‎های اطراف آن غرق در گل‎های شقایق خودرو می‎شود. روستا در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا واقع شده و در پاییز و زمستان آب و هوای سرد و در به

روز اول

اغراق نیست اگر سرعین را پایتخت چشمه‌های آبگرم ایران بدانیم. تعدد چشمه‌های آبگرم و زیرساخت‌های به نسبت مناسب گردشگری در این شهر، آن را به مقصد سفرهای تابستانی شمار زیادی از ایرانیان تبدیل کرده است.  البته در سال‌های اخیر حضور توریست‌های خارجی به خصوص از کشورهای عربی در این شهر بیش از پیش به چشم می‌خورد.
سرعین در فاصله حدود 30 کیلومتری جنوب غربی اردبیل واقع شده است و جاده دسترسی آسفالته مناسبی دارد. شهری که از همان لحظه ورود، جنبه توریستی بودنش بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می‌آید. تعداد زیادی هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر و خانه محلی برای اسکان مسافرین در این شهر وجود دارد که خیال شما را از جهت اقامت شبانه راحت می‌کند.

در گرم‌ترین روزهای تابستان که حتی شهر اردبیل هم نفس کم می‌آورد، سرعین هوای خنک و مطبوعی دارد و البته شب‌های آن سرد است و همواره باید لباس گرم دم دستتان باشد.

شب‌های سرعین زنده و دیدنی است. در شب‌های تابستان و به خصوص تعطیلات، بازارهای شبانه در شهر برپاست و انواع غذاهای محلی از آش دوغ گرفته تا دیزی و کباب برای پذیرایی از مسافران فراهم است. سرعین این روزها آن‌قدر جاذبه دارد که می‌توانید چند روز در آن بمانید و به هیچ وجه حوصله‌تان سر نرود!

مجموعه‌های آب‌درمانی متعددی که در سرعین ساخته شده‌اند از صبح زود و تا پاسی از شب باز هستند و شما می‌توانید از انواع خدمات این مراکز استفاده کنید.

 

روز دوم

امروز وقت جدا شدن از شهر است. سرعین در دامنه جنوب شرقی قله سبلان واقع شده است اما آن‌قدر در شهر ساخت و ساز انجام شده که شما نمای چندانی از کوهستان نمی‌بینید.

به همین منظور راهی جاده پیست اسکی آلوارِس شوید که به جهت غرب شهر سرعین می‌رود و شما را به دامان سبلان زیبا نزدیک می‌کند. این جاده با عبور از روستاهای شایِق و آلوارِس تا پیست اسکی ادامه پیدا می‌کند. مسیر کاملا آسفالت است و طول آن از شهر سرعین تا پارکینگِ پیست، حدود 20 کیلومتری می‌شود اما از نظر زمانی یک ساعتی باید برای آن پیش‌بینی کنید.

پیست اسکی آلوارس

سرویس بهداشتی، فروشگاه، پارکینگ و آن‌چه برای گردشگران نیاز است در محل پیست اسکی تعبیه شده است و شما می‌توانید با خرید بلیط تله سیژ به دل طبیعت در کوهپایه‌های بلندترین آتشفشان غرب ایران بروید و نمای دشت سبز و گل‌های زرد و شقایق‌های قرمز و قله برفی را در کادر دوربین خود به ثبت برسانید.

قله سبلان، یکی از کوه‌های آتشفشانی ایران و سومین قله بلند فلات ایران با ارتفاع 4811 متر از سطح دریاهای آزاد است. مسیر اصلی و معروف صعود به این قله از جبهه شمالی آن و منطقه لاهرود و شابیل است و درصد کمتری از صعودها از سمت سرعین انجام می‌شود. وقتی به تله سیژ آلوارس می‌رسید دلیل آن را به خوبی متوجه می‌شوید. رسیدن به قله سبلان از این جبهه بسیار دشوار است چرا که از دیواره‌ها و صخره‌های عظیم تشکیل شده و البته همین موضوع باعث شده زیباترین نمای این قله مقدس از آلوارس قابل مشاهده باشد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.