اسالم تا خلخال

اسالم تا خلخال

از گیلان به اردبیل

 

 

روز اول

یکی از جاده‌های زیبای ایران که به خصوص در فصل تابستان دیدنی‌تر هم می‌شود، جاده‌ای است که از اسالم در استان گیلان تا خلخال در استان اردبیل می‌رود. این جاده چند سالی است که بهسازی شده و امکان تردد ماشین‌های سواری در آن امکان‌پذیر شده است. هر چند هنوز عرض جاده کم است و عبور از آن به زمانی بیشتر از جاده‌های دیگر نیاز دارد.

اگر در استان گیلان هستید باید خود را به شهر اسالم، بین تالش و پره‌سر برسانید. چنان‌چه حرکت خود را از آستارا شروع کرده‌اید، بر سر راه خود می‌توانید از تالاب استیل، پارک جنگلی لوندویل، قلعه لیسار بازدید کنید. اگر اهل هیجان هستید، سورتمه تالش در دامنه کوه‌های سرسبز تالش تجربه فراموش‌نشدنی برای شماست.

اگر از طرف رشت می‌آیید، فومن، قلعه رودخان، روستای پلکانی ماسوله، پل قاجاری پونل در شهرستان رضوانشهر، آبشار ویسادار پره‌سر و ساحل گیسوم بر سر راه شماست. پارک جنگلی گیسوم که یکی از ساحل‌های جنگلی دریای کاسپین است و خوشبختانه از گزند ویلاسازی در امان مانده، فرصت خوبی برای آخرین دیدار با دریا پیش از رفتن به ارتفاعات است.

با رسیدن به اسالم، تابلوهای خلخال را دنبال کنید تا وارد جاده‌ای شوید که در جهت جنوب غربی است. جاده‌ای کوهستانی و جنگلی و بسیار خوش آب و هوا که به جاده «اسالم به خلخال» معروف است.

به مرور که از جلگه و سرزمین‌های با ارتفاع کم‌تر فاصله می‌گیرید، از شرجی بودن هوا کم می‌شود و حس بهتری خواهید داشت. در طول مسیر و در دو طرف جاده، کلبه‌های چوبی با گوشت‌های کبابی و چای هیزمی و میوه‌های جنگلی میزبان شما هستند.

در بیشتر اوقات سال حتی در تابستان، وقتی به ارتفاعات می‌رسید، جاده در مه فرو می‌رود و دامنه دید شما را برای رانندگی کاهش می‌دهد. در این شرایط حتما چراغ‌های اتومبیل خود را روشن نگه دارید تا با امنیت و آرامش کامل به مقصد برسید.

فراموش نکنید که هدف شما از این سفر، حضور در این طبیعت و لذت بردن از آن است پس هیچ عجله‌ای نداشته باشید و از مسیر خود تا رسیدن به خلخال لذت ببرید. هر جایی که پارکینگ وجود داشت، ماشین را متوقف کنید و از هوای تازه کوهستان بی‌نصیب نمانید.

با رسیدن به خلخال، سراغ قیماق عسل (سرشیر عسل) بروید و طعم به یادماندنی یک صبحانه کوهستانی را برای خود جاودانه سازید و البته از کبابی‌های منطقه به راحتی عبور نکنید!

از خلخال چنانچه بخواهید به سمت تهران یا شهرهای جنوبی و غربی بروید، وارد جاده سرچم شوید که نهایتا به اتوبان زنجان تبریز می‌رسد و چنانچه قصد ادامه سفر در شمال ایران را داشتید، راهی اردبیل شده و با عبور از گردنه زیبای حیران به آستارا و خط ساحلی دریای کاسپین بازگردید.


افزودن دیدگاه جدید