کهگیلویه و بویر احمد

از سمیرم تا سی سخت
از اصفهان به کهگیلویه و بویراحمد

روز 1
روز 2

 

آیا تا به حال نام سیب سِمیرُم را شنیده‌اید؟ می‌دانید سمیرم کجاست؟ اگر نمی‌دانید همراه شوید که یک پیشنهاد سفر تابستانی خنک و پرآب برای شما داریم.

 سِمیرُم، یکی از بلندترین شهرهای ایران است؛ شهری خوش آب و هوا در جنوب استان اصفهان و مرز استان کهگیلویه و بویراحمد که نه تنها میوه‌های مرغوب و معروفی دارد بلکه میزبان یکی از پرآب‌ترین آبشارهای ایران است. آبشار سمیرم به ارتفاع حدود 40 متر در فاصله نزدیکی از شهر از بالای سنگ به زمین می‌ریزد. شهرداری سمیرم در پایین آبشار و محوطه اطراف آن تفرجگاه نسبتا بزرگی ساخته است که در روزهای گرم سال حسابی شلوغ می‌شود.

 بعد از بازدید از شهر سمیرم، راهی دومین آبشار این پیشنهاد سفر تابستانی شوید. این آبشار آب‌مَلَخ نام دارد و برای رسیدن به آن باید به سمت یاسوج ادامه مسیر دهید. آب‌ملخ در فاصله حدود 50 کیلومتری سمیرم قرار دارد. برای دسترسی به آن در فاصله دو راهی میمند و بی‌بی‌سیدان و قبل از پل قره، خروجی روستای آب‌ملخ را در پیش گرفته و بعد از 7 کیلومتر به روستا می‌رسید. ماشین را در روستا پارک کرده و حدود یک ساعت پیاده‌روی تا آبشار خواهید داشت. مسیر پیاده‌روی شما از کنار رودخانه پرآبی می‌گذرد که یکی از سرچشمه‌های اصلی رود ماربره است. در مورد علت نام‌گذاری این آبشار از قول قدیمی‌های روستا این طور نقل می‌شود که از آب آن برای از بین بردن آفت ملخ‌ها استفاده می‌شده است که احتمالا به دلیل خواص معدنی و آهکی آب رودخانه است. البته نام دیگر این آبشار، تخت سلیمان است که چشمه‌ای به همین نام نیز وجود دارد.

برای اقامت امشب پیش‌بینی چادر در طبیعت را داشته باشید و یا این که از خانه‌های روستایی اجاره‌ای استفاده کنید.

روز دوم

مسیر را ادامه داده و در جاده اصلی اصفهان به یاسوج، با گذر از پاتاوه و پیش از رسیدن به یاسوج، خروجی سی‌سخت را در پیش بگیرید. سی‌سخت یکی از سردسیرترین شهرهای ایران است که در دامنه کوهستان دنا شکل گرفته است. کوهستان دنا از قلل مرتفع با ارتفاع بالای 4000متر تشکیل شده است و سی سخت مبدا صعود یکی از معروف‌ترین این قله‌ها، و نه بلندترین آن، با نام قله حوض‌دال است.

گردنه بیژن، چشمه میشی، دریاچه کوه‌گل و آبشار کوه‌گل از دیدنی‌های سی‌سخت هستند. خوشبختانه در سال‌های اخیر اقامتگاه‌های گردشگری زیادی در سی‌سخت ساخته شده است که خیال شما را از این بابت راحت می‌کند.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.