رفتن به محتوای اصلی
از راور به بیرجند در حاشیه کویر لوت

از راور به بیرجند در حاشیه کویر لوت

زرند، راور، نای‌بند، بیرجند

 

روز اول

در شمالی‌ترین قسمت کویر لوت، جایی که مرز لوت و دشت کویر به حساب می‌آید و در مرز استان‌های کرمان، یزد و خراسان جنوبی جاده‌ای در حاشیه کویر کشیده شده است که وقتی روی نقشه نگاه می‌کنی در نگاه اول مخوف و دور افتاده به نظر می‌آید.

جاده‌ای که راور را به طبس می‌رساند یکی از زیباترین مسیرهای‌ایران و مملو از جاذبه‌های زمین‌شناسی است به طوری که چین‌خوردگی‌های زمین در‌این نقطه از‌ایران شگفت انگیز است.

برای رسیدن به راوَر، از کرمان یا هر جای دیگر ایران که باشید، باید خود را به زَرَند برسانید و از زرند به سمت دَشتخاک ادامه مسیر دهید. هر ساله در فصل پاییز جشنواره برداشت زعفران در دشتخاک زرند برگزار می‌شود که اگر بتوانید زمان سفر خود را با این جشن هم‌زمان کنید، لذتی مضاعف خواهید برد.

راور حس یک شهر کویری تمام‌عیار را دارد. در میدان ورودی شهر مجسمه‌ای بزرگ از یک دوچرخه و بعد از آن مجسمه انار و بر روی تپه‌ای مجسمه سه یوزپلنگ به چشم می‌خورد چرا که این منطقه یکی از زیستگاه‌های اصلی یوزپلنگ آسیایی است و با آگاهی‌هایی که سازمان‌های مردم نهاد دراین منطقه به مردم داده‌اند، اکنون مردم منطقه به عنوان یک میراث ماندگار از یوزپلنگ حمایت می‌کنند.

یخدان راور در همان ورودی شهر و کنار پمپ بنزین قرار دارد که درون آن موزه مردم شناسی است. در راور خرید مایحتاج خود را انجام دهید چرا که تقریبا آخرین جایی است که تقریبا همه چیز پیدا می‌شود و بعد از آن تا حدود سیصد کیلومتر، شهر بزرگ دیگری وجود ندارد.

با خروج از راور و عبور از باغات پسته در اطراف شهر، جاذبه زمین‌شناسی بسیار زیبایی به صورت یک کوه لایه لایه رنگی و کبود دیده می‌شود. طول این دیواره چندین کیلومتر است به طوری که به سختی می‌توان تمام آن را در یک قاب عکس جا داد. شهر بعدی دربند است که از آن عبور می‌کنید. بعد از دربند، فرسایشی دیگر به شکل کوهی طبقه طبقه، چین چین و رنگارنگ را پدید آورده است.

حدود 40 کیلومتر بعد از راور به سمت نای‌بند وارد حاشیه کویر لوت می‌شوید و جاده، کفی می‌شود. اولین تابلوی سازمان محیط زیست که معرف پناهگاه حیات وحش نای‌بندان است، نشان از ورود شما به بزرگترین پناهگاه حیات وحش‌ایران دارد.

در طول مسیر و در فواصل مشخص آب انبارهایی وجود دارد که بیشتر آن‌ها جدید است یا آب انبارهای قدیمی هستند که ‌بازسازی شده‌اند و با استراحت‌گاهی در کنار آن برای مسافران کویر در نظر گرفته شده است.

جاده تا ده‌ها کیلومتر دید مستقیم دارد. ‌اینجا سراب به خوبی لمس می‌شود و انگار ماشین‌ها در انعکاس آب حرکت می‌کنند! در میان این سراب به آبگرم دیگ رستم می‌رسید که دو قسمت زنانه و مردانه در فضایی طبیعی و زیر نخلستان دارد. استخر مردانه بزرگ تر و آب آن داغ است. محلی بسیار مناسب برای آب تنی و آرامش دردهای مفصلی.

دیگ رستم در‌این منطقه شهرت زیادی دارد و مردم در روزهای تعطیل و همین‌طور بعدازظهرها برای آب تنی می‌آیند و اعتقاد دارند ‌این چشمه خواص درمانی زیادی دارد.

بعد از آبگرم دیگ‌رستم، به روستای زیبای پلکانی نای‌بند در دل کویر می‌رسید. کوچه‌ها سنگ فرش شده است و حس خوبی دارد. علی رغم تلاش‌هایی که برای زیباسازی و حفظ ساختمان‌های قدیمی‌روستا شده، وجود سیم‌های برق به صورت آشفته و نامنظم در کنار ساختمان‌های قدیمی‌آزاردهنده است.

بخشی از خانه‌های قدیمی‌مرمت شده‌اند و میراث فرهنگی در حال تخلیه بافت قدیم و انتقال مردم به شهرکی تازه‌ساخت در پایین روستا است.

در بالای روستا برجی وجود دارد که به زمین‌های اطراف مشرف است. در طرف دیگر، باغات مرکبات و نخلستان‌های نای‌بند دیده می‌شود و چشمه‌ای که آب آشامیدنی مردم روستا از آن تامین می‌شود. کمی‌آن طرف تر استخری پر از آب وجود دارد که روستاییان برای شستشو از آن استفاده می‌کنند.

امشب را در یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی نای‌بند یا روستای زردگاه در مجاورت نای‌بند سپری کنید و از آرامش کویر لذت ببرید.

 

روز دوم

پس از بازدید از نای‌بند زیبا کم کم باید آماده حرکت شوید. بیرجند با حدود 260 کیلومتر و طبس با 210 کیلومتر، نزدیک‌ترین شهرهای بزرگ به نای‌بند هستند اما مقصد بعدی ما بیرجند است. پس از عبور از زنوغان و در سه‌راهی عرب‌آباد به سمت شرق تغییر جهت دهید. مقصد بعدی خوسف، در نزدیکی بیرجند است. قلعه رستم و آرامگاه ابن حسام خوسفی، معروف‌ترین بناهای تاریخی به جامانده در خوسف هستند اما آنچه بیش از همه خوسف را جذاب کرده، روستاهای ییلاق اطراف آن مانند گیوشاد، آرک، ماژان و گل است.

آرامگاه ابن حسام خوسف

شما کمتر از 40کیلومتر با بیرجند فاصله دارید. بیرجند یکی از اصیل‌ترین و تمیزترین شهرهای ایران است. قلعه بیرجند، بنای کلاه فرنگی، خانه‌های قدیمی، بند دره و آبشار چهارده از دیدنی‌های بیرجند و اطراف آن است که باید برنامه‌ریزی مناسب در مدت اقامت خود برای بازدید از آن‌ها داشته باشید.

ارگ کلاه فرنگی

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.