رفتن به محتوای اصلی
از اوان تا قلعه در دامنه‌های کوهستان الموت

از اوان تا قلعه در دامنه‌های کوهستان الموت

قزوین، معلم کلایه
1
دریاچه اوان

دریاچه اوان

«دریاچه اوان» در دامنه­ رشته کوه البرز و در دل کوهستانهای الموت واقع شده است. در کوه­پایه­ «خشچال»، در کناره­ دره­ «شاهرود»، در سرزمین دژهای «نویزرشاه» و «ایلان سپید» و «قلادوش»، در سرزمین چنار «زرآباد» و اشکفت «اکوجان» و آرامگاه «شاه کوه» دریاچه‌ای دامن گسترده دارد.
2
قلعه الموت

قلعه الموت

قلعه الموت در شمال غربی استان و در نزديكي روستاي گازرخان قزوین یکی از قلعه ‌های منحصر به فرد تاریخی در ایران است و بر فراز صخره‌ ای قرار دارد که ارتفاع آن نسبت به زمین ‌های پیرامون خود ۲۰۰ متر است. این قلعه سترگ دو قلعه بالا و پایین را در بر می‌ گیرد و دیوارهای چهارگانه آن به تبعیت از شکل و وضع ص
3
قزوین

قزوین

قزوین یکی از شهرهای بزرگ ایران در 130 کیلومتری غرب تهران و در ارتفاع ۱۲۷۸ متری از سطح دریا واقع شده است. بخش شمالی شهرستان قزوین را کوهستان های البرز با چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و قسمت جنوبی و شرقی آن را دشت نسبتا همواری احاطه نموده است. آب و هوای این شهر در تابستان خنک و در زمستان سرد است.&

 

در این سفر در یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین مناطق استان قزوین گشت و گذار می‌کنیم. اما مگر می‌شود تا قزوین آمد و این پایتخت باشکوه صفویان را ندید و رفت؟! قرن‌ها پیش و قبل از آن که صفویان اصفهان را به عنوان پایتخت خود انتخاب کنند، کاسپین یا قزوین، مرکز حکومت و فرمانروایی ایرانیان بوده است. به همین دلیل وقتی جاذبه‌های تاریخی قزوین را مرور می‌کنیم، اشتراکات زیادی با اصفهان می‌بینیم.

برای این که تنها شهر قزوین را خوب ببینید حداقل 2 روز زمان نیاز دارید. از این رو یک لیستی از دیدنی‌های قزوین به همراه داشته باشید تا در این یک روزی که در قزوین هستید، بتوانید مهم‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های شهر را ببینید.

بازار و کاروانسرای سعدالسلطنه، حمام قجر که به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده، عمارت چهل‌ستون که با نام عمارت کلاه فرنگی قزوین هم شناخته می‌شود، آب‌انبار سردار، حسینیه امینی‌ها، دروازه درب کوشک، عمارت یا سردر عالی قاپو و مسجد جامع عتیق در خیابان سپه (نام جدید: خیابان شهدا) که به عنوان قدیمی‌ترین خیابان ایران شناخته می‌شود تنها برخی از بایدهایی است که در قزوین ببینید.

پس از این همه بازدید، امشب را در یکی از هتل‌ها یا خانه‌های قدیمی شهر که به اقامتگاه تبدیل شده‌اند، سپری کنید که صبح متفاوتی خواهید داشت.

 

روز دوم

کوهستان الموت در شمال شرقی قزوین، مرز طبیعی این استان با استان مازندران است. از قزوین تا قلعه الموت حدود 110 کیلومتر فاصله است اما فراموش نکنید که این مسافت را باید در دل کوه‌های البرز برانید.  وقتی راهی جاده الموت می‌شوید، بدون شک اذعان خواهید داشت که این اعداد تنها شما را گمراه می‌کنند. حداقل 3 ساعت برای این مسیر پیش‌بینی کنید و از این جاده کوهستانی لذت ببرید.

این جاده با عبور از کورانه، میانبُر، رَزجِرد و خنجربلاغ به رجایی‌دشت می‌رسد. جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منطقه الموت زیاد است اما معروف‌ترین آن‌ها قلعه الموت، قلعه لَمبسَر و دریاچه اُوان است. اگر می‌خواهید قلعه لمبسر را ببینید باید از رجایی‌دشت به سمت چپ و مقصد رازمیان منحرف شوید. رازمیان طبیعت بسیار زیبایی دارد و چند اقامتگاه روستایی خوب نیز در این منطقه آماده پذیرایی از شما هستند. لازم به ذکر است که دژ لمبسر وسعت قلعه الموت را ندارد و آن‌چه قابل بازدید است چندان وسیع نیست.

اما اگر انتخاب شما دریاچه اوان و قلعه الموت است، از رجایی‌دشت باید به سمت راست و دیکین و معلم‌کلایه ادامه مسیر دهید. برای بازدید از دریاچه کوهستانی اوان، پیش از رسیدن به معلم‌کلایه، تابلوهای راهنما شما را در جهت شمال هدایت می‌کند تا به پای دریاچه برسید. جاده دسترسی به دریاچه کاملا آسفالت بوده و تا پای دریاچه می‌رود.

پس از بازدید از دریاچه زیبای اوان و برای بازدید از قلعه الموت به جاده به سمت معلم‌کلایه بازگردید. پس از آن شهرک، محمودآباد و شترخان را می‌بینید و نهایتا گازرخان مقصد نهایی شما برای بازدید از پایگاه مستحکم اسماعیلیان است. اینجا باید ماشین را پارک کرده و یک مسیر دو ساعته را کوهپمیایی کنید تا به بالای قلعه برسید.

از آنجایی که راه زیادی برای بازگشت در پیش دارید، می‌توانید از اقامتگاه‌های محلی که در گازرخان و مسیر قلعه است استفاده کنید و یک شب‌مانی به یادماندنی را در کنار روستاییان الموت داشته باشید.

اگر در تابستان مسافر الموت هستید، در صندوق ماشین جای خالی برای گیلاس و آلبالوهای معروف الموت بگذارید که پشیمان نخواهید شد.

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.