رفتن به محتوای اصلی
آبشارگردی لرستان

آبشارگردی لرستان

خرم‌آباد، دورود، الیگودرز

 

روز اول

طبیعت بکر و زیبای لرستان در میان کوه‌های جوان زاگرس و هم‌گام با رودهای پرآب آن، آبشارهای متعددی را پدید آورده است که باعث شده لرستان را سرزمین آبشارها نام‌گذاری کنند. از طرفی در فصل بهار به دلیل شروع فصل گرما و آب‌شدن برف کوه‌ها، پرآب‌ترین حالت آبشارهاست. در نتیجه یکی از مقاصد بهاری را به سرزمین آبشارها می‌بریم.

برنامه سفر خود را از خرم‌آباد، مرکز استان لرستان شروع کنید و پیش از هر جای دیگری دژ شاپورخواست یا همان قلعه فلک‌الافلاک را بازدید نمایید. قلعه بر تپه‌ای مشرف به شهر ساخته شده است و موزه مردم‌شناسی و موزه باستان‌شناسی از بخش‌های دیگر آن است. گرداب سنگی و دریاچه کیو محل بازدیدهای بعدی است و مخمل‌کوه زیبا در حاشیه شهر، امروز را کامل می‌کند.

 

روز دوم

در ادامه سفر، راهی آبشار نوژیان شوید که حدود یک ساعت با خرم‌آباد فاصله دارد. مسیر دسترسی به این آبشار از جاده «ایستگاه راه‌آهن کشور» است و جاده مناسبی دارد. این آبشار در دامنه کوه تاف شکل گرفته است و کوه هشتادپهلو در سمت دیگر آن دیده می‌شود. رسیدن به آبشار نیاز به کوهنوردی یا سنگ‌نوردی ندارد و خیلی ساده می‌توان تا پای آن رفت. اگر فرصت کافی داشتید، آبشار وارک نیز در همین نزدیکی است.

برای بازدید از آبشار بیشه، باید همین مسیر را تا کمربندی خرم‌آباد برگشت و در جاده سپیددشت، تابلوهای راهنمای آبشار بیشه را دنبال کرد. دسترسی به آبشار بیشه نیز به سادگی امکان پذیر است و با عبور از روی پل رودخانه می‌توان به کنار رودخانه سزار و آبشار بیشه رسید. فاصله زمانی بین آبشار نوژیان تا آبشار بیشه از این مسیر حدود دو ساعت است.

پس از بازدید از این بیشه‌زار زیبا، راهی یکی دیگر از آبشارهای لرستان در همین نزدیکی به نام آبشار گریت شوید. باید راه رفته را تا سه راهی سراب جلدان بازگشت و به سمت جنوب ادامه داد. در راه رسیدن به آبشار گریت، مجموعه آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی در مسیر رودخانه شکل گرفته است که به هفت‌چشمه یا سرکانه شهرت دارند.

 

روز سوم

اگر فرصت کافی دارید و هم‌چنان تشنه دیدن آبشارهای بیشتری هستید، راهی الیگودرز شوید. در فاصله 75کیلومتری جنوبی الیگودرز، حجم زیادی آب از دل کوه به بیرون پرتاب می‌شود و حدود 50متر پایین‌تر به کف رودخانه می‌رسد. اینجا آبشار آب‌سفید نام دارد و حسن ختام خوبی برای آبشارگردی لرستان امسال می‌تواند باشد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.