Skip to main content

کازرون

Country
Iran
Province
استان فارس
Time Zone
IRDT

کازرون

0
Clear Sky

Clear Sky

27°c

26%

06:09

19:09

شهرستان كازرون با وسعتي نزديك به 2/4548 كيلومترمربع در 154 كيلومتري غرب شيراز واقع شده است. كازرون در ابتدا از سه قريه نورد، راهيان و دريس تشكيل مي شد و روي هم به بلدالعتيق معروف بود. اما در اواخر قرن چهارم هجري، آن را كازرون ناميدند، بعضي مي گويند نام اين شهر از لغت گازر و گازرون گرفته شده است زيرا شغل مردم آن اين بوده كه پس از شستن كتان، پارچه اي به نام توز مي بافتند و بعضي بر اين عقيده اند چون كوه هاي پيرامون اين شهر از لحاظ ثروت طبيعي غني بوده آن را «كوه زران» ناميده اند و به همين دليل شهري را  كه در كنار آن ساخته شده كازرون ناميده اند. كازرون را شهر سبز گفته اند چون در تمام ايام سال سرسبز است. با اولين دانه هاي باران كه در ميانه آبانماه از آسمان فرو مي ريزد، رويش گياهان وحشي و مزارع گندم وجو آغاز مي¬شود. اعتدال هوا در كازرون همه نوع ميوه را به بار مي آورد. خرما، نارنج، ليمو و پرتقال در كنار سيب و انجير، هلو و حتي موز و خرمالو.
از جاذبه‌های شهرستان کازرون می‌توان به شهر تاریخی بیشاپور، امامزاده سید حسین، تنگ تیکاب، باغ نظر، مجسمه شاپور اول در غار شاپور و دشت‌های جنوب شهر کازرون در بخش مرکزی، دشت برم ، سرمشهد و دریاچه پریشان در بخش جره و بالاده اشاره کرد.
چشمه ساسان که مناظر طبیعی ارزشمندی در پیرامون آن وجود دارد و غارهای تاریخی چون غار تنگ چوگان که مجسمه حجاری شده ی شاپور اول در آن قرار دارد، از جاذبه‌های طبیعی شهرستان کازرون به شمار می‌آیند.
 

Related Content
 • Fars Shapur Cave
  Fars Shapur Cave
 • Pasargadae
  Pasargadae
 • Kamfiruz
  Kamfiruz

Add new comment

About text formats

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.