رفتن به محتوای اصلی

رودوزي‌هاي هاي سنتي((کردستان))

1

اغلب زنان ودختران جوان كرد با اين هنر آشنايي دارند،ودر روستاهاي اطراف سنندج وسقز ومريوان به اين كار اشتغال دارند ودر اوقات فراغت خود با تهيه انواع پارچه واستفاده از طرح‌هاي ذهني گل و گياه با مدد گرفتن از نخ‌هاي رنگي، پولك،منجوق و .. اقدام به تهيه محصولاتي نظير جليقه ،كمربند وكلاه و.. مي نمايند.
در اکثر شهرهای استان خصوصاً شهرهاي بانه، مريوان، سقز و روستاهاي اطراف شهر سنندج تهيه انواع محصولات سوزن دوزي، قلاب دوزي، پولك دوزي و منجوق دوزي رايج بوده و زنان خانه دار در اوقات فراغت خود به توليد محصولاتي نظير عرقچين كلاه، جليقه، كمربند و غيره مي پردازند.
الف) سوزن دوزي : بيشتر در بانه و مريوان و روستاهاي اطراف شهر سنندج رايج است.
ب) قلاب دوزي : تهيه عرقچين قلاب دوزي شده نيز توسط اغلب زنان و دختران در مناطق مورد بحث رايج است ولي محصولاتي كه در سقز و بانه توليد مي گردد نسبت به فرآورده هاي ساير نقاط از كيفيت بهتري برخوردارند.
ج) پولك دوزي و منجوق دوزي : پولك و منجوق دوزي نيز به وسيله اغلب زنان خانه دار روستاهاي اطراف شهرستان سنندج و شهرهاس سقز و مريوان انجام مي گيرد. با خذيد و تهيه انواع پارچه و استفاده از پولك و منجق و نخ ساكنين اين مناطق به تهيه محصولاتي نظير جليقه، كمربند و كلاه مي پردازند.
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.