رفتن به محتوای اصلی

رضا روزبه زنگانی

0

شادروان رضا روزبه در اردیبهشت سال 1300 ﻫ . ش در یک خانواده مؤمن و خداپرست متولد گردید. پدر متقی و زاهدش مرحوم کربلایی محمود فرزند آقا شیخ احمد به شغل خیاطی اشتغال داشت. مقاطع تحصیلی ابتدایی را در دبستان توفیق و راهنمايي و دبیرستان را در مدرسه پهلوی در شهر زنگان در سال 1317 با شایستگی و نبوغ به پایان رساند. همه آموزگاران و دبیران از استعداد شگرف او شگفت زده بودند . وي در مدرسه توفیق که یکی از مدارس معروف آن زمان بود استخدام شد و به شغل معلمی پرداخت . دروس عربی ، ریاضیات و ادبیات فارسی را در کلاس های پنجم و ششم آن دبیرستان تدریس می کرد.در سال 1330 در رشته فیزیک در دانشگاه پذیرفته شد و با درجه عالی به اخذ لیسانس نایل گردید در سال 1334 مدیر دبیرستان علوی تهران شد به طوریکه می دانیم اکثر رجال علمی، سیاسی و اقتصادی امروز مملکت ما از همان دانش آموزان هستند که از دروس استاد روزبه برخوردار شده و از مدرسه علوی فارغ التحصیل شدند .
 مرحوم روزبه به زبانهای عربی و فرانسه کاملاٌ آشنا و مسلط بود و در فقه و اصول و تفسیر و کلام به مقام اجتهاد رسیده بود و در شناخت گیاهان دارویی و دانش پزشکی مهارت کافی داشت.آن معلم و آن والامقام در آخرین سال زندگی خویش یک دوره چهار جلدی دروس صرف و نحو را با نام «عربی آسان4» با همکاری مرحوم سید کاظم موسوی تألیف نمود. بالاخره در آبان ماه سال 1352 پس از 38 سال خدمت حیات بخش فرهنگی و 52 سال عمر پر ثمر جهان را بدرود گفت.
روزبه كسي نبود كه با مرگش هرچه داشت و هر چه بود به بوته فراموشي سپرده شود. در دل هزاران جوان و پير، روزبه زنده مانده و نام نيكش را به خاطرها مي آورند و راه او را به سوي هدف تعالي و ترقي انسان بودن و زهد و تقوا و متانت و ادب و ساده زيستن ادامه مي دهند.


 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.