رفتن به محتوای اصلی

عید فِطر

0

عيد فطر يكى از اعیاد مذهبی بزرگ و مهم در سنت اسلام است. در کشورهای اسلامی پس از اتمام ماه مبارک رمضان که در آن مسلمانان با آداب خاص به روزه ‌دارى پرداخته و از خوردن و آشاميدن و بسيارى از كارهاى مباح امتناع کرده ‌اند، در نخستین روز از ماه شوال با رویت هلال ماه که بر حسب موقعیت مکانی هر کشور متغیر است، عید فطر اعلام می ‌شود. در ایران دو روز، روز عید و روز بعد از آن، تعطیل رسمی است.
این عید از جمله اعیاد معنوی است که بنا بر باورها، فرهنگ و آداب و رسوم اقوام مختلف در هر گوشه‌ ای از ایران با سنت ‌های خاص آن منطقه گره خورده است. عید فطر در مناطقی نظیر خوزستان، گلستان، مازندران، گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، کرمان، یزد، مرکزی، کردستان، هرمزگان و آذربایجان شرقی از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است و با شکوه بیشتری برگزار می ‌شود. مردم این مناطق از چند روز قبل خود را برای عید فطر آماده می ‌کنند. این جشن باشکوه اسلامی با مناسکی خاصی همراه است، مثل چراغانی و آذین بندی اماکن، نظافت منازل، خريد، زینت دادن و آراستن خود به بهترین جامه‌ها، تهيه ی شيريني، ميوه و خوراک سنتی جهت پهن کردن سفره ی عید، پذیرایی، جشن و پایکوبی، ديد و بازديد. 
پس از اعلام عيد فطر، مسلمانان در هر قسمت از سرزمین ‌های اسلامی، پس از انجام عمل مستحب غسل با ظاهری آراسته و پاک راهي اقامه ی نماز عبادي سياسي و شكوهمند اين روز مي ‌شوند. این نماز یکی از نمازهای مستحب است که به صورت جماعت و در صبح روز عید با تشریفات خاصی برگزار می ‌شود. از سنت ‌های مسلمانان در روز عید فطر، گفتن تکبیر پیش از نماز و خواندن خطبه ی عید فطر است. معمولاً پس از اقامه ی نماز عید فطر به برگزاری آیین ‌های این روز می ‌پردازند. عید فطر روزِ روزه گشودن است و روزه در این روز حرام است. پرداخت زکات فطره (فطریه) بنا به میزان مشخص شده طبق احکام شرعی در این روز بر مسلمانان واجب است که به نیازمندان و افراد بی ‌بضاعت جامعه تعلق می گیرد. در دین اسلام مسلمانان در این روز به گذشت و بخشش یک‌ دیگر، سفارش شده ‌اند. مردم هر منطقه با آداب و رسوم خاص آن منطقه به انجام مراسم سنتی و ویژه ی این روز مبارک می‌ پردازند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.