رفتن به محتوای اصلی

مهدیشهر

کشور
ایران
جمعیت
24,485
منطقه
1100
موقعیت زمانی
IRDT

مهدیشهر

26
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

6°c

66%

06:11

16:11

شهرستان مهدیشهر در استان سمنان واقع شده است و در همسایگی شهرستان‌های ساری (در استان مازندران) و فیروزکوه (در استان تهران) قرار دارد. شهرستان مهدیشهر در سال‌های گذشته با عنوان بخش سنگسر شناخته می‌شده است.

از آن جایی که شهرستان مهدیشهر در شمال استان سمنان و در همسایگی رشته کوه البرز قرار گرفته است، شرایط اقلیمی این شهرستان با بیشتر مناطق استان سمنان متفاوت است. این شهرستان در منطقه‌ای کاملا کوهستانی قرار دارد و چند قله‌ی بالای ۳۰۰۰ متر نیز در این شهرستان جای گرفته‌اند.

شهمیرزاد یکی از شهرهای زیبا و سرسبز شهرستان مهدیشهر است که هر سال گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند. شهمیرزاد شهری‌ست با کوچه‌ باغ‌های زیبا که جزء مناطق خنک شهرستان مهدیشهر به شمار می‌رود. گردو و آلو از مهم‌ترین محصولات کشاورزی شهمیرزاد هستند. شیر قلعه یکی از آثار تاریخی شهر شهمیرزاد است که بر فراز کوهی بلند جای گرفته است.

منطقه نمونه گردشگری پرور ازدیگر جاذبه‌های گردشکری شهرستان مهدیشهر است که با عنوان منطقه حفاظت شده پرور نیز شناخته می‌شود. این منطقه در کوهپایه‌های البرز واقع شده و میزبان جنگل‌های اُرس (سرو کوهی)، مراتع سرسبز و گونه‌های مختلف حیوانات است.

غار دربند از دیگر دیدنی‌های شهرستان مهدیشهر است که در مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد قرار دارد.

دَرجَزین یا دَرگَزین یکی دیگر از شهرهای خوش آب و هوای شهرستان مهدیشهر است که محصولات کشاورزی باکیفیتی مثل زردآلو و انار در آن کشت می‌شود.

روستای مُلادِه نیز میزبان یکی از آثار تاریخی شهرستان مهدیشهر است. این مجموعه تاریخی که به کاخ ابراهیم خان معروف است شامل دو عمارت بزرگ است.  

از میان دیگر آثار تاریخی شهرستان مهدیشهر می‌توان به کافر قلعه اشاره کرد که به نظر تاریخ ساخت آن به زمان پیش از اسلام بازمی‌گردد. هر چند که پس از آن اقوام و طایفه‌های مختلف، از جمله اسماعیلیان، از این قلعه استفاده کرده‌اند.

منطقه رودبارک، منطقه چاشم، موزه عشایر ایل سنگسر، محوطه باستانی خرند، حسینیه‌ی المهدی و امامزاده قاسم زیارت از دیگر مناطق گردشگری شهرستان مهدیشهر هستند.

فرش دستباف، جاجیم بافی و پلاس تعدادی از صنایع دستی مردم شهرستان مهدیشهر هستند. عشایر سنگسری محصولات لبنی متنوعی از شیر گوسفند تهیه می‌کنند که از میان‌ آنها می‌توان به ماست، آرشه، کره، پنیر و چیک کو توک اشاره کرد. محصولات کشاورزی همچون گردو، آلو، زردآلو و انار را نیز می‌توان از شهرهای مختلف شهرستان مهدیشهر به عنوان سوغات خریداری کرد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.