رفتن به محتوای اصلی

مریوان

کشور
ایران
استان
استان کردستان
جمعیت
110,464
منطقه
2233
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,302

مریوان

16
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

34°c

14%

06:08

20:08

شهر مریوان در ۱۲۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان سنندج و در همسایگی مرز ایران و عراق واقع شده است. این شهر در ارتفاع ۱۳۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد. بخش عمده ناهمواری‌ های شهرستان مریوان را رشته‌ کوه‌های زاگرس تشکیل می‌دهند. این شهر پر باران‌ ترين شهر استان کردستان و دارای آب‌ وهوای سرد و مرطوب است.
شهرستان مریوان دارای سه بخش«مرکزی»، «سرشیو» و «خاوومیرآباد»، چهار شهر و شش دهستان است.
وجود درياچه زريوار به‌عنوان مهم‌ ترين تالاب و جاذبه آبی در غرب ایران، موقعيت جغرافيایی و ترانزیتی شهر به دلیل مجاورت با مرز عراق، وجود مراكز خريد عرضه کننده کالای ارزان‌قیمت، آب و هوای مطبوع و محيطی جنگلی و كوهستانی این شهر را به مهم‌ترين مرکز گردشگری استان کردستان و هم‌چنین کشور ایران تبديل نموده است. 
به‌علت غلبه فرهنگ سنتی دراستان کردستان صنایع دستی این شهرستان در زمینه نساجی (هم‌چون گیوه و غیره) و محصولات چوبی از لحاظ کیفیت و گستردگی در سطح ایران مطرح است. قالی و گلیم استان کردستان از لحاظ تنوع، رنگ، اصالت، طرح و کیفیت دارای شهرت جهانی است. این شهر یکی از شهرهای مورد حمله در دوران جنگ ایران و عراق بود.
زبان مردم این شهر کردی با لهجه کرمانجی جنوبی شامل سورانی‌ ها و هورامی‌ ها است. مردم این شهر مسلمان،  سنی و شافعی مذهب هستند. 

 

سایر مطالب
  • کلاش بافی (گیوه) ((کردستان))
    کلاش بافی (گیوه) ((کردستان))
  • دریاچه زریوار(زریبار)
    دریاچه زریوار(زریبار)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.