فریدون کنار

فریدون کنار

 • کشور
  ایران
 • استان
  مازندران
 • جمعیت
  57,980
 • مساحت
  99 km²
 • زمان محلی
  IRDT

فریدون کنار

شهر فريدونكنار در كناره جنوبی دريای خزر بين بابلسر و محمودآباد واقع شده و از طرف جنوب به شهرستان آمل متصل است. ارتفاع متوسط اين شهر جلگه‌ ای از سطح آب‌ های آزاد حدود 12متر است. وضعيت آب و هوايی اين شهر مانند ديگر نقاط شمال كشور معتدل است.

 شهرستان فریدونکنار دارای 2 بخش«مرکزی» و «دهفری»، یک شهر و چهار دهستان است.

 بارندگی های فراوان و زمين حاصلخيز و جلگه‌ای این شهر را به كشتگاه مستعد برنج و حبوبات در ایران تبديل نموده است. وجود آبگيرها و آب‌بندان‌ های متعدد و بافت ويژه بیشه‌ای و جنگلی فریدونکنار آب و هوای معتدل خزری این منطقه را به يكي از زيستگاه‌های منحصر به فرد زمستانی پرندگان زيبای مهاجر به ويژه درنای سيبري درآورده است. برای نخستين بار در خاورميانه مرکز پرنده‌شناسی در تالاب بين‌المللی فريدونکنار احداث شد. 

در فريدونكنار ماهی كپور و سفيد ممتاز (به عنوان تنها گونه در جهان و خاص در دریای خزر) به وفور صيد مي‌شود و بازار ماهی آن بزرگ ‌ترين و مشهورترين بازار خريد و فروش ماهی در مازندران به شمار می ‌رود. فریدونکنار يکی از شهرهای ساحلی مهم استان مازندران است که نخستين بندر خصوصي کشور در آن قرار دارد. اين شهر گذرگاه مهم ارتباطی شرق و غرب و جنوب مازندران با يكديگر بوده است. توسعه تدریجی فریدونکنار بیشتر مرهون فعالیت ‌های تجاری، زراعی، صیادی، و شکار بوده است.

 يكی از ويژگی ‌های فريدونكنار كه آن را به لحاظ توريستی و مسافرپذيری از ساير شهرهای استان مازندران متمايز می كند، علاوه بر پتانسیل ‌های طبیعی و جاذبه‌ های گردشگری، وجود ساحل بكر و دست نخورده در اين شهر است.

 مردم فریدونکنار با لهجه مازندرانی سخن می ‌گویند و مذهب آنان شیعه است.

سایر مطالب

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.