رفتن به محتوای اصلی

فریدون کنار

کشور
ایران
استان
استان مازندران
جمعیت
57,980
منطقه
99/2
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
20

فریدون کنار

30
آسمان صاف

آسمان صاف

22°c

62%

05:05

20:05

شهر فريدونكنار در كناره جنوبی دريای خزر بين بابلسر و محمودآباد واقع شده و از طرف جنوب به شهرستان آمل متصل است. ارتفاع متوسط اين شهر جلگه‌ ای از سطح آب‌ های آزاد حدود 12متر است. وضعيت آب و هوايی اين شهر مانند ديگر نقاط شمال كشور معتدل است.

 شهرستان فریدونکنار دارای 2 بخش«مرکزی» و «دهفری»، یک شهر و چهار دهستان است.

 بارندگی های فراوان و زمين حاصلخيز و جلگه‌ای این شهر را به كشتگاه مستعد برنج و حبوبات در ایران تبديل نموده است. وجود آبگيرها و آب‌بندان‌ های متعدد و بافت ويژه بیشه‌ای و جنگلی فریدونکنار آب و هوای معتدل خزری این منطقه را به يكي از زيستگاه‌های منحصر به فرد زمستانی پرندگان زيبای مهاجر به ويژه درنای سيبري درآورده است. برای نخستين بار در خاورميانه مرکز پرنده‌شناسی در تالاب بين‌المللی فريدونکنار احداث شد. 

در فريدونكنار ماهی كپور و سفيد ممتاز (به عنوان تنها گونه در جهان و خاص در دریای خزر) به وفور صيد مي‌شود و بازار ماهی آن بزرگ ‌ترين و مشهورترين بازار خريد و فروش ماهی در مازندران به شمار می ‌رود. فریدونکنار يکی از شهرهای ساحلی مهم استان مازندران است که نخستين بندر خصوصي کشور در آن قرار دارد. اين شهر گذرگاه مهم ارتباطی شرق و غرب و جنوب مازندران با يكديگر بوده است. توسعه تدریجی فریدونکنار بیشتر مرهون فعالیت ‌های تجاری، زراعی، صیادی، و شکار بوده است.

 يكی از ويژگی ‌های فريدونكنار كه آن را به لحاظ توريستی و مسافرپذيری از ساير شهرهای استان مازندران متمايز می كند، علاوه بر پتانسیل ‌های طبیعی و جاذبه‌ های گردشگری، وجود ساحل بكر و دست نخورده در اين شهر است.

 مردم فریدونکنار با لهجه مازندرانی سخن می ‌گویند و مذهب آنان شیعه است.

سایر مطالب
  • تالاب بین المللی فریدونکنار
    تالاب بین المللی فریدونکنار

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.