رفتن به محتوای اصلی

روستای هجیج

کشور
ایران
موقعیت زمانی
IRDT

روستای هجیج

1
بارش خفیف باران

بارش خفیف باران

12°c

60%

07:11

17:11

 روستای هجیج  بخش از شهرستان پاوه در شمال غربي استان کرمانشاه قرار دارد. روستاي هجیج بزرگ در محدوده سيروان بخش مركزي پاوه ارتفاع 900 متر قرار دارد. زبان  رایج این منطقه كردي اورامي است.  مذهب قالب مردم منطقه سني  و شافعي است.  این روستا از شمال و غرب و جنوب به كوهستان و از شرق به روستاي سيروان منتهي مي گردد.
به گفته اهالي،  اين روستا 1200 سال قدمت دارد وجود بقعه امامزاده سيد عبيدالله كه از وي به عنوان برادر امام رضا ياد مي شود حكايت از قدمت روستا دارد. وجود آب هم يكي از عومل پيدايش روستاست. مي توان گفت دو چشمه در ارتفاعات شمالي و غربي روستا از علل اساسي شكل گيري روستا مي باشد. 
استقرار روستا در دره هجيج بر شكل و ريخت روستا تأثير عميقي بجا گذاشته است. استقرار واحدهاي مسكوني بر يالهاي دره مذكور موجب پلكاني شدن بافت و معابر اصلي با تبعيت از شيب بر دو يال حركت را ايجاد مي كنند بنابراين در يك جمع بندي مختصر مي توان عوامل طبيعي همچون شيب و خط القعر دره به عنوان آبراه را مهمترين عامل طبيعي در شكل و فرم روستا دانست. 
مساحت بافت روستا 53/14 هكتار است. اين روستا داراي يك مسجد،  چله خانه،  خانقاه و امامزاده و همچنين يك كتابخانه مي باشد روستا براساس تقسيم بندي طرح جامع توسعه گردشگري استان کرمانشاه در قطب گردشگري اورامانات،  ناحيه پاوه و در درون حوزه گردشگري نودشه قرار دارد و به عنوان يکي از حوزه هاي طبيعي- فرهنگي شناسايي شده است. هجیج از جايگاه مذهبي خاصي و همچنين طبيعت زيبا و ساختار بافت شناسي و معماري از اهميت ويژه اي برخوردار است.

سایر مطالب
 • روستای اورامان تخت
  روستای اورامان تخت
 • مسجد و قرآن نگل
  مسجد و قرآن نگل
 • روستای پالنگان
  روستای پالنگان
 • دریاچه زریوار
  دریاچه زریوار

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.