رفتن به محتوای اصلی

روستای ناهوک

کشور
ایران
استان
استان سیستان و بلوچستان
موقعیت زمانی
IRDT

روستای ناهوک

0
آسمان صاف

آسمان صاف

20°c

9%

05:10

16:10

روستای ناهوک از توابع بخش جالق شهرستان سراوان، با مختصات جغرافیایی ۶۲ درجه و ۲۰ دقیقه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۳۷ دقیقه عرض شمالی، در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال غربی جالق و در ۳۵ کیلومتری سراوان قرار گرفته است.ناهوک از غرب  به روستای کشوک و از جنوب غربی به روستای کوپک محدود می‌شود.با توجه به تقسیمات جدید کشوری این روستا به دهستان تبدیل شده است.
دهستان ناهوک در بخش مرکزی شامل دو روستای کوچک‌تر به نام‌های «کوپک»در قسمت جنوبی و«کوشکوک»در بخش شمالی است که در میان این دو روستا باغها و نخیلات قرار دارند و جوی آبی از میان باغات از سمت غرب به شرق روستا تا زمینهای کشاورزی جریان دارد. این روستا در میان دره‌ای قرار گرفته که در قسمت مرکزی دره رودخانه فصلی نسبتاً بزرگی قرار داردو به هنگام بارندگی پر از آب می‌شود و منازل مسکونی و زمینهای کشاورزی و باغات در کوهپایه قرار گرفته اند.این ناهوک از خوش آب وهواترین روستاهای سراوان است و مسافران زیادی به خصوص در فصل تابستان از این روستا بازدید می‌کنند. این روستای دارای ۲۲ اثر تاریخی است که ۱۱ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
دره نگاران یکی از آثار تاریخی معروف اطراف روستای ناهوک است  که در آن حکاکی هایی از حیوانات قدیم و نحوه شکار آنان توسط انسان های آن دوره می باشد. قدمت تاریخی سنگ نگارهاه های این دره به ۱۰۰۰۰ سال قبل بر می گردد. شغل اکثریت مردم کشاورزی و جمعیت رو به رشد فارغ التحصیلان در مراکز آموزش عالی از این روستا با توجه به امکانات موجود در خور شان می باشد . از دیگر آثار تاریخی می توان به قلعه ای اشاره کرد که در میان باغات قرار دارد ودر قدیم محل سکونت حاکمان بوده و در اطراف آن محل زندگی مردم عادی بوده است. همچنین مقبره شیخ حسام الدین تصاویر پیرگوران و قنات پرآب از دیگر جاذبه های دیدنی ناهوک است.
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.