کاروانسرای سرخس

کاروانسرای سرخس

کاروانسرای سرخس که با نام­های «رباط شرف» و «آبگینه» نیز خوانده می­شود، در ۴۵ کیلومتری شهر «سرخس» بر سر راه ابریشم، نزدیک تپه­های روستای «شورلق» در استان «خراسان» قرار دارد. این سازه به دستور «شرف الدین ابوطاهربن سعدالدین عل القمی» فرمانروای «مرو» و «وجیه الملک» وزیر، در دوران سلطان سنجر پادشاه سلجوقی در سده ششم خورشیدی ساخته شده است. یک بار نیز پس از یورش غُزان بازسازی شده است.

کاروانسرای سرخس یک سازه­ چهار ایوانی با شیوه معماری رازی از سنگ و آجر و گچ است که به دست «استاد محمد طرائقی سرخسی» ساخته شده است. در بررسی­های انجام شده به کاروانسراهایی چون شرف و همچنین کاروانسراهایی چون «سپنج»، «ملک» و «دایه خاتون» نیز در خراسان «کاخ کاروانسرا» می­گویند.

کاروانسرای شرف یک چهارگوش کشیده با گستره­ی نزدیک به نیم هکتار است که از 2 چهار ایوانی و 6 برج که با آرایه­های آجرکاری و گچ­بری و کاشی­کاری ساخته شده است. دروازه شرف سردری بزرگ و پیش تاق دارد. در راست و چپ دروازه 2 تاق با ایوان هست. دروازه شرف به میانسرای نخست راه می­یابد که با دالانی به میرانسرای دوم می­رسد. میانسرای نخست 2 تالار در 2 سو با ایوان و اتاق­هایی دارد. سپس دالان با سردری بلند است که از یک سو به مسجد و از سوی دیگر به تالار راه دارد.

در میانسرای دوم رواقی بزرگ هست با اتاق­هایی پیرامونی و حوضی در میانه. همچنین باید از آخور و میانسرای ویژه در این بخش نام برد. روبروی دالان در بخش پایانیِ میانسرا شاه­نشین است با 2 تالار ستوندار و مسجدی دیگر. هر مسجد نیز محرابی با کتیبه و تاق کلنبه و کمانه دارد. همچنین باید از آب انباری در زیر سازه یاد کرد.

کراوانسرای سرخس تا پایان سده یازدهم خورشیدی و دوران صفوی نیز رونق داشته است. در سال 1332 خورشیدی، آندره گدار پس از پژوهش­های خود درباره­ی این سازه کوشید و کاروانسرای سرخس را به ثبت آثار ملی ایران رساند.

استان خراسان رضوی
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.