رفتن به محتوای اصلی
کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

24°c

69%

06:09

18:09

از دوره‌ی پهلوی در مجموع ۱۲ کاخ در شهرهای مختلف به جا مانده که بیشتر آن‌ها اکنون به موزه تبدیل شده‌اند. یکی از این کاخ‌ها، کاخ موزه گرگان است. در سفر به گرگان بازدید از این بنا را نباید از دست داد، چرا که هم ساختمان کاخ تماشا دارد و هم اشیایی که در موزه به نمایش گذاشته‌ شده، دیدنی است.

این کاخ در دوره‌ي پهلوی اول ساخته شده و معماری آن مشابه ساختمان شهرداری گرگان است. کاخ را در پارک شهر گرگان پیدا می‌کنید. پارک شهر بعد از میدان وحدت در خیابان پاسداران قرار گرفته؛ پارکی که درختان تنومند سرسبز آن توجه شما را جلب خواهد کرد.

بنای کاخ دو طبقه است و نمای سفیدرنگی دارد. قبلا در این محل ساختمانی از دوره‌ی صفوی به‌جا مانده بود. سپس در همین جا استراحتگاهی برای خانواده‌ی پهلوی ساخته شد.  

کاخ موزه گرگان سال‌ها محل استراحت خانواده‌ی سلطنتی بود تا سال ۱۳۴۱ که کاربری موزه پیدا کرد. این کاخ اولین موزه‌ی شمال کشور به‌حساب می‌آمد و پیش از آن در استان‌های گلستان، گیلان و مازندران موزه‌ای برپا نشده بود. موزه در سال ۱۳۶۱ تعطیل شد و به مالکیت شهرداری درآمد.

سال ۱۳۸۴ بود که کاخ دراختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری درآمد و بالاخره در ۱۳۸۸ دوباره درهای موزه به روی مردم باز شد.

اکنون در این کاخ دو موزه وجود دارد. در طبقه‌ی همکف موزه مشاهیر احداث شده است. تندیس ۳۰ شخصیت معروف از شاعر و نقاش تا فقیه در بخش مشاهیر به نمایش درآمده است، مانند فخرالدین اسعد گرگانی، میرداماد و محمدرضا لطفی. قرار است مجسمه‌های دیگری در آینده به این جمع اضافه شود.

در همین طبقه می‌توانید از آثار تاریخی که در حوالی گرگان کشف شده‌اند و عکس‌های قدیمی شهر دیدن کنید. در مسیر رسیدن به طبقه‌ی بالا و نزدیک پلکان، ویترینی از سنگ‌های طبیعی قیمتی به نمایش درآمده که نباید تماشای آن ‌را از دست داد.

در موزه اشیای سلطنتی می‌توانید محل زندگی خانواده‌ی پهلوی را از نزدیک ببنید و وسایلی را مشاهده کنید که از دوران زندگی خانواده‌ی پهلوی در این ساختمان به‌جا مانده‌اند. سالن دیدارهای رسمی، اتاق استراحت،‌ اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی و اشیایی که در کاخ وجود داشته، ساعتی شما را سرگرم خواهد کرد. در این طبقه از ظرف‌های اروپایی و مجسمه‌های دیدنی تا دمپایی خانواده‌ی سلطنتی را می‌شود دید.

کاخ موزه گرگان دوشنبه‌ها تعطیل است. در بهار و تابستان از ساعت ۹ تا ۲۰ و در نیمه‌ی دوم سال از ۹ تا ۱۹ می‌توانید به این کاخ سر بزنید.

از موزه که بیرون بیایید، می‌توانید در پارک شهر چرخی بزنید. ۳۰۰ متر بعد از پارک شهر به میدان ولی عصر می‌رسید. مسیرتان را از خیابان جانبازان ادامه دهید تا با کمتر از ۹ کیلومتر رانندگی به جنگل ناهارخوران برسید. ناهارخوران معروف‌ترین جاذبه‌ گردشگری طبیعی گرگان است و در بهار و پاییز دیدنی‌تر از همیشه می‌شود.

سایر مطالب
 • مسجد جامع گرگان
  مسجد جامع گرگان
 • خانه لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان)
  خانه لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان)
 • پارک ملی گلستان
  پارک ملی گلستان
 • ناهارخوران
  ناهارخوران
 • روستای زیارت
  روستای زیارت
 • برج گنبد قابوس(کاووس)
  برج گنبد قابوس(کاووس)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.