رفتن به محتوای اصلی
پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه

تهران

پارک جمشیدیه

0
آسمان صاف

آسمان صاف

28°c

15%

06:09

19:09

پارک جمشیدیه یا بوستان سنگی یکی از بوستان های تهران است و با مساحتی حدود ۱۰ هکتار در انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران) واقع شده است.  جمشیدیه دارای چهار ورودی است که ارتفاع در ورودی اول از سطح دریا ۱۸۲۰ متر و بالاتر از آن ۲۱۰۰ متر است.  تاریخچه ی احداث این پارک به  سال ۱۳۵۶ خورشیدی می رسد. طراح این پارک کامران دیبا یکی از معماران به نام ایرانی است که علاوه بر این  پارک طراحی موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران، فرهنگسرای دانشجو و پارک شفق را نیز انجام داده است. 
پارک جمشیدیه از شمال به کوه کلک چال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلکچال محدود است. این پارک که در انتهای محدوده شمالی تهران در دامنه ارتفاعات البرز قرار گرفته یا به عبارت بهتر در کنج غربی مسیل جمشیدیه در دامان کوه پنهان است  بر ویرانه های یک باغ قدیمی ساخته شده است.  این منطقه در ابتدا باغی شخصی بود و صاحب آن مردی به نام جمشید دولو قاجار بود که بعدها برای نفع مردم در اختیار حکومت وقت قرار گرفت و پس از آن به¬صورت پارکی کوهستانی و سنگی درآمد اما همچنان نام صاحب قدیمی اش را حفظ کرده است.
پارک جمشیدیه با حفظ ساختار باغ قدیمی، در انطباق با زمین شناسی منطقه و چهره  سنگی طبیعت پیرامون آن و با توجه به-حفظ روح و مشخصه های باغ ایرانی طراحی و ساخته شده است. از ویژگی های این پارک دریاچه، آبشار مجاور و نیز آبنماهای سنگی است که جلوه¬ای خاص دارند. اما شاید مهم¬ترین مشخصه  طراحی پارک جمشیدیه رعایت اصول باغسازی و روح باغ ایرانی و بیان آنها به شکلی کما بیش مدرن است. از همان آغاز ورود به پارک جلوه¬های این مشخصه به چشم می آید. نقوش نصب شده بر دروازه های کوتاه فلزی سیاه، از سویی به خط خوشنویسی فارسی شباهت دارد و از سوی دیگر به نقوش مدرن هنر گرافیک امروزی، که شاید با هم چندان بی ارتباط هم نباشند. 
یکی از ویژگی های جذاب و با اهمیت این پارک این است که در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کلکچال است و برخی از کوهنوردان این مسیر را برای فتح قله انتخاب می کنند. از امکانات و تفریحات بوستان جمشیدیه می توان از آمفی تئاتر، رستوران و پارکینگ نام برد. بهترین زمان برای گشت و گذار در این پارک شاید بهار و تابستان به خاطر مساعد بودن هوا باشد. اما به دلیل نزدیکی پارک به  شهر تهران و  دسترسی راحت به آن در همه  فصل های سال می توان از این فضا لذت برد. از سایر جاذبه هایی که در نزدیکی این پارک سنگی قرار دارد می توان از کاخ نیاوران، بوستان نیاوران و فرهنگسرای نیاوران  نام برد.
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.