رفتن به محتوای اصلی
موزه زرتشتیان (کرمان)

موزه زرتشتیان (کرمان)

موزه زرتشتیان (کرمان)

13
آسمان صاف

آسمان صاف

32°c

11%

05:09

17:09

موزه‌ی زرتشیان کرمان در محل آتشکده‌ی شهر کرمان در تاریخ تیرگان 1384 خورشیدی پس از سال‌ها بررسی و تحقیق و جمع-آوری اشیاء افتتاح شد. این موزه دارای لقب اولین و تنها موزه‌ی زرتشیان جهان نیز هست. ساختمان موزه از دو طبقه تشکیل شده است و از طرف مهین‌دخت سیاوشیان یکی از زرتشیان کرمان ساخته شد و پس از تکمیل ساخت بنا وقف و در اختیار آتشکده قرار گرفت. قدیمی‌ترین شی این موزه کتاب دست‌نویس یسنا است که قدمتی بالغ بر سیصد سال دارد.

متن‌های اوستایی موجود به دو گروه قابل تقسیم است که آنها را بر مبنای کاربرد آیینی‌شان می‌توان تعریف کرد. دسته اول مشتمل بر متونی است که در مراسم آیینی توسط موبدان قرائت می‌شود. این متون عبارتند از یسنا به‌معنی نیایش، ویسپرد به معنی همه ردان یا همه سروران، ویدیو داد به معنای قانون آنانی که دیوان را می‌رانند. گروه دوم شامل دعا-سرودهایی به‌نام یشت است که همه‌ی افراد جامعه می‌توانند قرائت کنند. همه‌ی این متن‌ها به این دلیل که قرائت به‌ زبان اصلی، یعنی اوستایی (زبان مقطعی خاص از تاریخ) واجب دینی تلقی می‌شده باقی مانده است. مراسم یسنا بی‌شک مهم‌ترین آیین در میان آیین‌های زرتشتی است. شروع مراسم هنگام طلوع آفتاب است. علاوه بر این مراسم متنی از اوستا نیز که در هنگام برگزاری آن خوانده می‌شود نیز یسنا نام دارد که مشتمل بر مهم‌ترین دعاهای آیینی زردشتی است. یسنا شامل هفتاد و دو فصل است. از دیگر آثار نگهداری شده این موزه می‌توان به آتشدان دستی متعلق به‌دوران قاجار، عکس‌هایی از شخصیت‌های برجسته‌ی زرتشتی، آتشدان، روغن‌سوز، پیه‌سوز، چراغ لاله و لباس‌های زنانه‌ی زرتشی با قدمتی بالغ بر 150 سال اشاره کرد.

مخنا (نوعی پوشش سر که زنان زرتشتی از زمان کوروش بزرگ به‌جای چادر بر سر می‌کرده‌اند لفظ عربی آن مقنع یا همان مقنعه امروزی است)، لچک (چارقد کوچک سه‌گوش)، چارقد بزرگ، کُت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع پوشاکی است که در این موزه در معرض دید قرار گرفته است. آتشکده‌ای که در کنار موزه قرار دارد نیز از لحاظ تاریخی منحصر به‌فرد است به‌اعتقاد موبدان زرتشتی آتش این عبادتگاه همان آتش پاک هزارساله است که از هند آورده شده است و اعقاد دارند از زمان ساسانیان تا به امروز این آتش برافروخته و روشن باقی مانده است.

سایر مطالب
  • باغ فتح‌آباد
    باغ فتح‌آباد

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.