رفتن به محتوای اصلی
كاروانسراي آوج

كاروانسراي آوج

كاروانسراي آوج

0
آسمان صاف

آسمان صاف

8°c

29%

06:04

19:04

كاروانسراي آوج در شهر آوج واقع  و از زمره كاروانسراهاي شاه عباسي بر سر راه ارتباطي قزوين- همدان كه از راه هاي مهم تجراي عهد صفوي و ماقبل بوده بنا گرديده است.
كاروانسرا درايا طرحي دو ايوانه است كه سر در ورودي آن در ضلع جنوبي قرار گرفته است اما امامزاده به دليل عبور جاده قزوين- همدان از شمال كاروانسرا، ايوان شمالي كه طاق آن فرو ريخته به عنوان ره ارتباطي كاروانسرا مورد استفاده واقع مي گردد. كاروانسرا داراي حياطي به ابعاد 70/31 × 80/30 متر بوده كه در چهار طرف آن 26 حجره به همراه ايوانچه هاي خود قرار گرفته اند. در ورودي و ارتفاع اين حجره ها، به دليل اقليم سرد منطقه كوتاه در نظر  گرفته شده اند. در پشت حجره ها، راهروهاي مسقف با طاق و تويزه قرار دارند كه محل بستن چهارپايان و بارانداز بوده اند. اين فضاها توسط چهار راهرو مستقيماً به حياط راه مي يابند.
شالوده بنا توسط سنگ هاي لاشه و قلوه ساخته شده است. ديوارهاي خارجي در سه سمت شمالي شرقي و غربي تماماً سنگي بوده و با پشت بندهاي برج مانند سنگي تقويت مي شده اند كه تنها ديواره شري بنا به صورت ياد شده باقي مانده است. در قسمت هاي ديگر بنا و همچنين ضلع جنوبي از مصالح آجر براي ساختن جرزها، سردر و پوشش ها استفاده شده است.كاروانسراي آوج در اثر گذشت ايام و حذف و الحاقات مكرر شكل اصلي خود را از دست داده است. اين بنا در سال 1377 تحت شماره 2177 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.
 

سایر مطالب
  • برج های خراقان
    برج های خراقان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.