رفتن به محتوای اصلی
قلعه كنت 

قلعه كنت 

سراوان

قلعه كنت 

0
آسمان صاف

آسمان صاف

36°c

7%

05:09

17:09

قلعه کنت در80 کیلومتری جنوب غربی شهر سراوان در روستای کنت  بخش هیدوچ این شهرستان واقع شده است .این مجموعه روی صخره ای طبیعی در سه طبقه در زمینی با مساحت ۹۷۰ متر و زیر بنای ۸۴۰متر ساخته شده است و سبک معماری این اثر هم چون قلعه سیب است .ورودی این قلعه در قسمت جنوبی ان در حدود 13 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و به حیاط جنوبی قلعه منتهی می شود .اطراف حیاط مرکزی طبقه عامه نشین می باشد که دارای 11 اتاق ، شامل اصطبل ، انبار ، و .... است و پله ای در شمال قسمت حاکم نشین قلعه ارتباط آن را با سایر طبقات فراهم می کند . راهرویی در قسمت شمالی اتاق ها قسمت شرقی قلعه را به هم مرتبط می سازد در ضلع غربی دو برج نگهبانی و همچنین دور تا دور قلعه غلامگرد جهت حفاظت قلعه و دفاع از ان است . این قلعه به دستور حاکم محلی و توسط معماران بومی در دوره افشاریه ساخته شده است. 
مواد مصالح به کار رفته در دیوارهای آن خشت وگل خام وسقف آن از شاخ وبرگ وتنه درختان خرما می باشد.
دستور ساخت قلعه را سردار شهسوار که در آن زمان از قدرت زیادی برخوردار بود صادر وبعد از آن که اتاق های پایین قلعه تمام شد برای سکونت و حکمرانی به آنجا رفت.
سپس پسرش میر للَّ به سرداری رسید و تصمیم گرفت بر بنای ابتدایی قلعه بیفزاید و اتاقهای ضلع جنوبی را بنا کرد 
یوسف خان، سردار سیب، به قلعه ی کنت حمله کرد و سردار نور محمد نوه شهسوار را از قلعه بیرون و خود را سردار قلعه خواند.سردار یوسف خان به کمک مردم به تجدید و بازسازی قلعه پرداخت و دومین طبقه را بنا کرد که در قسمت شمال شرق قرار دارد.بعد از مرگ  یوسف خان سردارغلام رسول خان روی کار آمد و وخود را حاکم قلعه خواند و سرداری خود را به حاکمی تغییر داد وبا کمک گرفتن از بنّایان معروف وماهری طبقه بالای قلعه را بنا و افراد نزدیک حاکم  نیزخانه های خود را دور قلعه ساختند ودر آنها سکونت یافتند. دوران زندگی احمد خان نوه ی یوسف خان مصادف بود با پیروزی انقلاب اسلامی بود.
 فرزندان احمد خان پس از وی به زندگی داخل روستا و بین مردم بسنده کردند و قلعه رها شد و در اثرعوامل طبیعی دچار تخریب جدی شد.طی سالهای گذشته این قلعه مرمت وآماده بازدید گردشگران شده است
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.