شاهچراغ

شاهچراغ

شاهچراغ یا شاه چراغ آرامگاه متبرک میر سید احمد، پسر امام موسی کاظم (ع) امام هفتم شیعیان و برادر امام رضا (ع) است. از این رو این مکان زیارتگاه بسیاری از شیعیان بوده و امروزه یکی از مهم ترین نقاط دیدنی شیراز به شمار می رود. اولین بنای حرم مطهّر حضرت شاهچراغ (ع) را به زمان عضدالدوله ی دیلمی از سلاطین آل بویه نسبت می دهند. تعمیرات و الحاق ابنیه ی جدید در زمان اتابکان فارس، شاه اسماعیل صفوی و نادر شاه افشار صورت گرفته است. دو درِ ورودی اصلی در سمت جنوب و شمال حرم از زیر دو سردر بزرگ کاشی کاری شده گذشته و به حیاط وسیع حرم ختم می شود.

حرم شاهچراغ در سمت غرب حیاط و حرم برادر ایشان در سمت شمال شرقی حیاط قرار دارد. به کارگیری آئینه های ریز رنگین، کاشی¬کاری و انواع خط های فارسی و عربی درون حرم، زیبایی این بنا را دوچندان کرده است. دور تا دور حیاط، اتاق هایی دو طبقه مزین به کاشی کاری وجود دارد. ستون های آهنی ایوان حرم مزین به چوب های نفیس است و سقف مسطح منبت کاری شده با چوب و منبر بزرگ یکپارچه از سنگ مرمر حجاری شده نیز از دیگر زیبایی های این بنا به شمار می رود. 

استان فارس ،شهر شیراز ،میدان احمدی
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.