روستای کندوان

روستای کندوان

روستای کندوان در دامنه ی کوه سلطان­داغی، به همراه دو روستای موجود در ترکیه و آمریکا، یکی از سه روستای صخره ای جهان است، با این تفاوت که برخلاف دو روستای دیگر زندگی عادی در این منطقه ی ییلاقی از رشته کوه های سهند جاری است.

توده ­های هرمی ­شکلِ نوک ­تیز کندوان که در سطوح غیرمنظم آنها سوراخ ­هایی وجود دارد، بر اثر فعل و انفعالات آتشفشانی ایجاد شده اند. این توده ­ها که مانند سلول ­های کندوی زنبور عسل هستند و به آن­ها کران نیز گفته می ­شود به قرن هفتم هجری و در بعضی موارد حتی به دوران قبل از اسلام مربوط می شود.

روستای کندوان دارای زمستان سرد و طولانی است و به همین دلیل نقش پناهگاهی مناسب در مقابله با سرما و گرما و همچنین حجوم بیگانگان را دارد. اغلب این کران­ها دو طبقه و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه هستند که از داخل با یکدیگر ارتباط ندارند و براساس فرایند پیروی اجباری از طبیعت و فُرم ایجاد شده اند. روستاییان درون این توده­ها برای خود خانه ی مسکونی، آغل، انبار و کارگاه ایجاد کرده ­اند. خانه ­های عموماً چندطبقه ی روستا به صورت پلکانی با کوچه ­های باریکی به هم متصل می ­شوند که شیب تندی دارند.

این روستا دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیاب است و کران مسجد یکی از بزرگ ترین کران­های روستا را تشکیل می­دهد. علاوه بر معماری خاص و منحصربه فرد خانه ­ها، وجود چشمه ی آب معدنی با کمترین درصد سنگینی که مناسب درمان بیماری های کلیوی نیز هست، دره ­های سرسبز و زیبا، آب و هوای مطبوع، لبنیات و عسل مرغوب کوهستان و صنایع دستی این منطقه را به یکی از نقاط گردشگری ایران تبدیل کرده است.

استان آذربایجان شرقی ، شهر اسکو، دهستان سهند، 18 كيلومتري جنوب اسكو
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.