تالاب انزلی

تالاب انزلی

تالاب انزلی یک نوع تالاب ساحلی است که در استان گیلان و در حاشیه دریای خزر قرار گرفته است. این تالاب به وسیله یک کانال کشتیرانی از طریق دو موج شکن به دریای خزر وصل می‎شود. گفتنی است حوزه آبریز تالاب دارای مساحتی بالغ بر ۳۷۴ هزار هکتار است.

تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در کنوانسیون رامسر به عنوان یک تالاب بین‎المللی به ثبت رسید و همچنین این تالاب به عنوان زیستگاهی با اهمیت برای پرندگان مورد توجه مجامع بین‎المللی قرار گرفته است.

برخی بر این باورند که نام انزلی از واژه «همزلی» که در زبان گیلکی به معنای سایش و نزدیکی آب و خشکی است، برگرفته باشد. جالب این‎که در زبان یونانی واژههایی همچون «انزلیوس» و «انزلیا» مترادف مرداب به کار میرفته‎اند. با توجه به این‎که قدمت تالاب انزلی نزدیک به 15 هزار سال تخمن زده شده، این همسانی بی‎دلیل نیست.

تالاب انزلی دارای چهار بخش شرقی، بخش غربی آبکنار، بخش مرکزی سلکه و سیاه‌کشیم است. این تالاب طبیعی و دارای آب شیرین است و از طریق ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی تغذیه می‎شود. حداکثر عمق آب تالاب در بهار و در نواحی غربی تالاب به بیش از 2 متر می‌رسد.

این تالاب، به دلیل اکوسیستم و همچنین فرم بستر خود، ساختار اکولوژیکی منحصربه‎فردی را پدید آورده است. معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد، به «لاله تالابی» مشهور است. گفتنی است گیاهان تالاب هم به سه دسته غوطهور، گیاهان شناور و گیاهان حاشیه‌ای تقسیم می‌شوند.

تنوع زیستی بالای تالاب آن را تبدیل به مقصدی مشهور برای پرنده‎نگری کرده است. حواصیل‎ها، اردکسانان، مرغابی سانان کشیم بزرگ، کشیم سیاه گردن، یلوه کوچک، کاکایی و غیره از پرندگان این تالاب شمرده می‌شوند.

تالاب انزلی مقصد تعداد زیادی از پرندگان است که از سوی کشورهای شمالی به سمت ایران میآیند. همین موضوع باعث گسترش فعالیت‎های پرندهنگری در این تالاب شده است. ایستگاه پرندهنگری در پناهگاه حیات وحش سلکه این فعالیت تفریحی جذاب را برای همگان امکان‌‎پذیر کرده است. قایق‎سواری و ماهیگیری هم از جمله دیگر فعالیت‎های مورد علاقه‎ گردشگران تالاب انزلی است.

 

استان گیلان
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.