رفتن به محتوای اصلی
دریاچه ی گَهَر

دریاچه ی گَهَر

دریاچه ی گَهَر

35
آسمان صاف

آسمان صاف

4°c

52%

06:10

17:10

دریاچه ی گهر یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران است که در میان منطقه ی حفاظت شده ی اشترانکوه و در ارتفاع 2400 متری ازسطح دریا واقع شده است. گهر شامل دو دریاچه ی گهر بالا (کوچک تر) و گهر پایین (بزرگ تر) می شود.

این دریاچه ی طبیعی از ذوب برف های اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب بندی که از ریزش کوه تشکیل شده پدید آمده است و فراوانی آب های ورودی به این دریاچه سببِ سَرریز آب آن به دریاچه ی پایینی یا اصلی گهر می شود.

دریاچه ی گهر مانند یک آبگیر از چشمه ها، آبشارها و سراب های اشترانکوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت و بیش تر سطح دریاچه در زمستان یخ می بندد. ساحل این دریاچه به جز قسمت ورودی دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل  آن (ضلع شرقی) ساحلی ماسه ای و در سایر نقاط دارای ساحلی صخره ای است. محصور بودن دریاچه در میان کوهساران اشترانکوه، پوشش متنوع جانوری و گیاهی، درختان و گل هایی نظیر شقایق، لاله های واژگون و غیره، مناظر خیره کننده ای را در این منطقه ایجاد کرده است. کوه نوردی، ماهیگیری با قلاب، شنا، قایقرانی، امکان اسکی روی آب، دیدن حیات وحش و راهپیمایی در کنار رودخانه های آن از جمله جاذبه های اکوتوریستی این منطقه به شمار می روند. 

سایر مطالب
  • غار چشمه وقتِ ساعت دورود
    غار چشمه وقتِ ساعت دورود

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.