رفتن به محتوای اصلی
خانه صرافلار( موزه سفال تبریز)

خانه صرافلار( موزه سفال تبریز)

تبریز

خانه صرافلار( موزه سفال تبریز)

17
کمی ابری

کمی ابری

-2°c

59%

07:02

18:02

اینجا موزه زنده سفال است. جایی که می‌توان مراحل گوناگون ساخت سفال‌های بومی تبریز را بر روی چرخ سفالگری از نزدیک دید و تجربه کرد. عمارتی زیبا با دوطبقه که بسیار شبیه بناهای دوست‌داشتنی ایرانی با سبک و اصول خاص معماری است.

در ورودی این عمارت، بالکنی با گچبری‌های بدیع نظر شما را جلب می‌کند. زیرزمین بنا به عادت معماری قدیم ایرانی، دارای یک حوضخانه است و دو اتاق و یک راهرو در سمت غرب آن قرار دارند. دیدن این عمارت به همراه موزه زنده سفال، یکی از بایدهای سفر به تبریز است. خانه صرافلار در خیابان شمس تبریزی شهر تبریز قرار دارد و مالک اولیه آن خانواده صرافلار بوده و سپس در اختیار خانواده‌ای به نام علوی قرار گرفته است.

برای ساخت سفال در موزه سفال تبریز ابتدا خاک مورد نیاز برای ساخت سفالینه‌های تبریز از منطقه‌ای به نام «بیلورلوق» در روستای زنور شهرستان مرند جمع‌آوری شده و با پودر شیشه مخلوط می‌شود. پودر شیشه از آسیاب کردن خرده شیشه‌ها به دست می‌آید. سپس نوبت به مرحله آماده‌سازی ملات می‌رسد. بدین منظور خاک و شیشه را با نسبت‌های مشخص با هم مخلوط می‌کنند. گل به دست آمده را ورز می‌دهند و لگدمال می‌کنند تا حباب هوا درون آن باقی نماند.

سپس هنرمند سفالگر، گل را روی چرخ سفالگری قرار می‌دهد و به شکل ظرف‌های کاربردی گوناگون در می‌‌آورد. اگر ظرف دارای جزئیات دیگر از جمله دسته باشد، سفالگر آن را با دست درست کرده و به ظرف متصل می‌کند. پس از آن اگر نیاز به لعاب‌زنی باشد، ظرف لعاب زده می‌شود و سپس در کوره‌ای که دمای آن حدود 1100 درجه سانتیگراد است، برای پخت قرار داده می‌شود.

علاوه بر آثار به نمایش درآمده در موزه، بخش‌های گوناگون دیگری نیز برای گردشگران به بهره‌برداری رسیده است. یکی از این بخش‌ها فروشگاه است. بعید است پس از آشنایی با چرخه ساخت سفال در استان آذربایجان شرقی، نخواهید از این هنر زیبا و چشم‌نواز، سوغاتی برای خود به همراه ببرید. در فروشگاه موزه سفال آثار هنرمندان عضو انجمن سفال آذربایجان شرقی به معرض نمایش و فروش گذاشته شده است. ناگفته نماند که هرکدام از آثار داخل این فروشگاه حداقل بیست مرحله ساخت و آماده سازی و تزیین را پشت سر گذاشته تا به شکل فعلی آن در فروشگاه برسد.

هم‌چنین موزه سفال تبریز اهداف آموزشی را نیز دنبال می‌کند. برای حفظ و گسترش این هنر بومی، کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی آموزش سفال‌گری با گل بومی از جمله دوره‌های آشنایی با مراحل تولید سفالگری با خاک سفید، نقاشی روی سفال، چرخ‌کاری با گل سفید، مشبک، لعاب، کاشی‌زنی و نقاشی روی کاشی برگزار می‌شود.

سایر مطالب
 • خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار)
  خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار)
 • تالاب قوری گل
  تالاب قوری گل
 • مزارات بیلانکوه
  مزارات بیلانکوه
 • مسجد صاحب الامر
  مسجد صاحب الامر
 • مسجد کبود تبریز
  مسجد کبود تبریز
 • خانه مشروطه تبریز
  خانه مشروطه تبریز

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.