تکیه معاون‎الملک

تکیه معاون‎الملک

تکیه‎ها در شهر کرمانشاه از دوره قاجار، پایگاه‎های مذهبی به شمار می‎روند که میزبان برگزاری مراسم گوناگون بوده‌اند. تکیه معاون‎الملک یکی از زیباترین و مشهورترین نمونه‌های این پایگاه‌های مذهبی به شمار می‌رود که امروزه در دل شهر کرمانشاه پابرجاست.

اما بخوانید از داستان پر فراز و نشیبی که در سال ۱۳۲۷ به دنبال جریان مشروطه خواهان بر تکیه معاونالملک گذشت. یعنی همان زمان که دستور تخریب و به توپ‌ بستن تکیه به دستور «ظهیرالملک» صادر شد. با آتشی که به سمت این سازه چشم‎نواز روانه شد، تمامی آیینهکاریها به همراه بخشی از بنا نابود شد.

پس از این اتفاق تلخ، این خانواده «معاون‌الملک» بود که در صدد مبارزه و انتقام بر آمد ولی درنهایت بین خانواده معاون‌الملک و ظهیرالملک صلح برقرار شد و تکیه معاون‌الملک بیش از این آسیب ندید.

تاریخ ساخت تکیه معاون‎الملک به سال ۱۲۸۲ خورشیدی باز میگردد. این بنا از همان ابتدا به منظور برگزاری مراسم و همچنین پایگاهی برای رفع درگیری‎ها و کشمکش‎های قومی و قبیلهای طراحی شده بود. معمار تکیه شخصی به نام «اصغر معمارباشی» بود. این را میتوان از کتیبه‎ای که بر سر در بنا نقش بسته است دریافت. 

 کاشی‎کاری‎های تکیه معاون‎الملک در نوع خود کم‎نظیر هستند و در واقع میتوان گفت گردشگران این تکیه را به واسطه کاشیکاری هنرمندانه آن می‎شناسند. کاشی‌هایی که با تکنیک برجسته و نیمه برجسته و رنگهای طبیعی بر پیکر این بنا نقش بسته‎اند، تصاویری از جمله صحنه‌هایی از جنگهای صدر اسلام و حوادث کربلا را در کنار نقوش پادشاهان باستانی ایران و المان‎های تخت جمشید را به نمایش میگذارند.

مجموعه تکیه معاون‎الملک از سه بخش «حسینیه»، «عباسیه» و «زینبیه»تشکیل شده است. امروزه علاوه بر این سه بخش و در قسمت عباسیه، دو موزه به نام‎های «موزه مردم‌شناسی کرمانشاه» و «موزه پوشاک و زیور آلات استان کرمانشاه» هم جای دارد.  

برای ورود به حسینیه باید از هفده پله پایین رفت. چرا که این سازه در ارتفاع شش متر پایین‌تر از سطح خیابان ساخته شده است. در بدو ورود، سقاخانه‌ای میزبان شماست که کاشی‎هایی با نقش شمایل حضرت ابوالفضل دارد. حسینیه معاون‎الملک شامل صحن کوچکی است که به عادت حسینیه‎سازی در ایران، دارای حجره‎هایی در اطراف است که با طاق‎نماهایی آراسته شدهاند.

بنای عباسیه دارای یک صحن به اضافه سازه‎ای دو طبقه در بخش شرقی آن است. دیوارهای عباسیه با کاشی هفت‌رنگ تزیین شده که بر روی آن‌ها صحنه‌هایی از ورود حضرت یوسف به شهر کنعان به چشم می‎خورد. همچنین تصاویری از بزرگان و رجال دوره قاجار نیز بر روی این کاشیها نقش بسته ‌است.

از طرفی زینبیه محل دفن معاون‌الملک است که در سال 1327 از دنیا رفت. آرامگاه وی در سال 1374 توسط حاج محمد شکوهی اصفهانی آیینه‌کاری شد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.