رفتن به محتوای اصلی
تي تي كاروانسرا

تي تي كاروانسرا

سیاهکل

تي تي كاروانسرا

0
آسمان صاف

آسمان صاف

14°c

68%

06:04

19:04

كاروانسراي تي تي در روستاي بالارود در 10 كيلومتري جاده سياهكل به ديلمان واقع شده است. اين روستاي زيبادر محل اتصال دو شاخاب رودخانه شيم رود،‌ بر پاي تپه اي نسبتاً بلند و سرسبز قرار دارد.
در گذشته راه اصلي كاروان  رو از لاهيجان به ديلمان و طالقان از اين مسير مي گذشت. اين كاروانسرا متعلق به دوره كيائيان، هم عصر سلسله صفويه است، ديوارهاي اين كاروانسرا از كف تا زير طاق از جنس قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته شده است و سقف آن به وسيله گنبدهاي زيباي آجري پوشيده شده است. در سال هاي گذشته اهالي اين روستا، از آن به عنوان اصطبل و از حياط آن به عنوان باغچه استفاده مي نمودند. عمليات مرمت و احياء انجام شده توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گيلان در سال هاي گذشته بر روي اين بناي تاريخي شامل: 
1-پاكسازي و گياه زدايي بام و محوطه¬هاي داخلي و حياط بنا 2- خريد زميني كه بنا در آن واقع شده است 3- عمليات مستندسازي و تهيه مدارك فني 4- نقشه برداري توپوگرافي 5- خاكبرداري و آزادسازي محوطه هاي شرقي و جنوبي بنا به منظور هدايت آب هاي سطحي و كنترل رطوبت 6- مرمت ديوارهاي سنگي داخل حياط و خارج بنا 7- تهيه و تجهيز مصالح كارگاهي مانند آجرهاي سنتي چهارگوش و سنگ رودخانه¬اي و شن و ماسه
سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گيلان در راستاي اجراي ماده 88 قانون برنامه سوم توسعه (تنفيذ شده در برنامه چهارم) پروژه مهم تي تي كاروانسرا را به منظور واگذاري به بخش غيردولتي انتخاب نمود. در مورد اين پروژه طرح مرمت و احياء تهيه و تصويب شده است و درخواست هايي نيز از بخش خصوصي مبني بر تقاضاي واگذاري دريافت شده كه پس از انجام مراحل قانوني واگذاري آن انجام خواهد شد.
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.