تفتان

تفتان

تَفتان، یک قله آتشفشانی است که در جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان و در مجاورت بلوچستان در شهرستان خاش جای دارد. این کوهستان با ارتفاع بیش از 3 هزار متری از سطح دریا دارای قلل متعددی است.

 قله آتشفشانی تفتان، «چهل تن» نام دارد که در فاصله ۳۸۰ کیلومتری شمال دریای مکران واقع شده ‌است و با زاهدان نیز چیزی حدود 100 کیلومتر فاصله دارد. ناگفته نماند که از سه دهانه آتشفشانی این کوه همواره بخار گوگرد خارج می‌شود.

در ورودی حفره‌های آتشفشانی تخته‌های گوگردی به چشم می‎آیند. این قله دو شاخک دارد: شاخک مرتفع در سمت شمال و شاخک کوتاه‎تر در سمت جنوب.

برای رسیدن به تفتان باید در جاده خاش به زاهدان، یعنی به سمت شمال پیش رفت. پس از حدود ۲۰ کیلومتر تابلوی بزرگی مسیر دسترسی به قله تفتان را نشان می‌دهد. از زاهدان به سمت خاش حدود کیلومتر ۱۳۰ میتوان به خروجی روستاهای «تمندان» و «کوشه» رسید. از سر جاده تا دو راهی که سمت راست آن تابلوی اردوگاه را نشان میدهد حدود ۲۰ کیلومتر، و از دو راهی تا اردوگاه ۸ کیلومتر راه پیش رو است.

در ارتفاعات تفتان ۳ دریاچه مشهور وجود دارند که از میان آن‎ها می‎توان «دریا سر» را دید دو دریاچه دیگر هم در بخش شمالی تفتان قرار دارند و آب آن‌ها کم عمق است و  دیگری نسبتاً بزرگ است و آب آن مزه شور دارد. همچنین رودخانه‌های مختلفی از جمله «لادیز» و «گزد» از این کوه سرچشمه می‌گیرد.

از جمله پوشش گیاهی منطقه می‌توان به درختانی همچون بنه، بادام کوهی، گز، سیه چوب، درمنه، ارژن و پوشش گیاهی مانند آویشن، پیاز کوهی، خارگلک، گرمونه، کاسنی، ریواس و پونه اشاره کرد.

روباه، شغال و گرگ نیز پوشش جانوری منطقه را تشکیل می‌دهند.

به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد در فصل زمستان عموماً صعود به این قله بسیار دشوار است. یعنی مسیری که عادی تا پناهگاه ۳ ساعته طی می‎شود، به بیش از ۸ ساعت زمان نیاز دارد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.