رفتن به محتوای اصلی
باغ ملی گیاه شناسی

باغ ملی گیاه شناسی

تهران

باغ ملی گیاه شناسی

17
آسمان صاف

آسمان صاف

19°c

31%

06:10

17:10

باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران، مجموعه‌ای از گیاهان و درختان بومی ایران و همچنین گیاهان و درختان غیر ایرانی را در خود جای داده است که بسیار ارزشمند است. این باغ در نزدیکی شهر تهران، در مسیر اتوبان تهران به کرج واقع شده است.

از جمله اهداف این مجموعه علمی و تفریحی که نقش اساسی در زمینه‎های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی دارد، می‎توان به آموزش و همچنین آشنا کردن عموم مردم با علوم گیاه شناسی و اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها اشاره کرد. باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران به عنوان یک ذخیره ژنتیکی از گیاهانی که در معرض خطر انقراض قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران بسیار وسیع است و فضایی نزدیک به ۱۴۵ هکتار را به خود اختصاص داده و در دامنه جنوبی رشته کوه البرز مرکزی در اراضی چیتگر، در شمال غربی تهران واقع گردیده است. بخشهای مختلف باغ هرکدام چشماندازی طبیعی از سه کوهستان زاگرس، البرز و هیمالیا را نمایش می‎دهد. باغ از ۶ دریاچه، 2 رودخانه و 2 آبشار تشکیل شده است و آب آبشار از لابه‌لای صخرههای سنگی مصنوعی به پایین می‌ریزد.

از جمله فضاهای طراحی شده در محوطه باغ ملی گیاه شناسی می‎توان به هفت رویشگاه مختلف در ایران و شش رویشگاه جهانی اشاره کرد. رویشگاه‎های ایرانی شامل رویشگاه هیرکانی، رویشگاه زاگرس، رویشگاه البرز جنوبی، رویشگاه ایرانی و تورانی، گلخانه جنوب ایران، باغ پیازهای ایرانی و باغ میوههای بومی اشاره کرد. هم‌چنین رویشگاه‎های جهانی این باغ شامل رویشگاه اروپا، چمنزارهای آمریکا، رویشگاه قفقاز، رویشگاه هیمالیا، رویشگاه چین و ژاپن است.

علاوه بر رویشگاه‎ها، ۸ کلکسیون و باغ موضوعی هم در باغ ملی گیاه شناسی آماده پذیرایی از گردشگران است که از جمله آن‎ها می‎توان به باغ سیستماتیک، باغ گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، جنگل و گردشگاه «شاکای»، باغ صخرهایی و گیاهان زینتی، میدان مرکزی باغ رز و چهار باغ ایرانی و پهن برگان همیشه سبز اشاره کرد. ناگفته نماند که گلخانه‎های مدرن و تخصصی باغ، گیاهان مورد نیاز را برای کشت در باغ تأمین می‎کنند.

برای رسیدن به باغ ملی گیاه شناسی ایران باید از اتوبان تهران - كرج، خروجی پیكانشهر به سمت شهرک سرو آزاد را در پیش گرفت. در امتداد خیابان شهید علی گودرزی، ورودی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به چشم می‎خورد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.