رفتن به محتوای اصلی
باغ ارم سر گل باغهای شیراز

باغ ارم سر گل باغهای شیراز

شیراز

باغ ارم سر گل باغهای شیراز

0
کمی ابری

کمی ابری

23°c

17%

06:10

17:10

بسیاری شیراز را به تخت جمشید و پاسارگاد می‎شناسند، بعضی هم شیراز را از سر ارادت به حافظ و سعدی، دوشاعر نغزگوی فارسی دوست دارند، اما گروهی هم «بهار شیراز» را می‎ستایند و سفر به شیراز برای‎شان گشت و گذار در باغهای مصفایی است که در بهار شکوفه باران می‎شوند و با دیدن آن‎ها گویی آدم روی همین زمین به بهشت سفر کرده است.

بهار که به شیراز کوچ می‏‌کند، «باغ جهان نما»، «باغ دلگشا»، «باغ عفیف‌آباد»، «نارنجستان قوام»، «باغ ارم» و سایر باغ‎های زیبای شیراز انگار رختی نو به تن می‏‌کنند، سرخاب و سفیداب کرده و منتظر ملاقات با بهار می‎شوند. هریک از این باغ‎ها هم زیبایی منحصر به فرد خود را دارند و به شیوه خود دلبری می‏‌کنند؛ اما «باغ ارم» سرگُل باغ‎های شیراز است. باغی با تنوع گیاهی بسیار، عمارتی با اصالت، بوته‌‏های رنگ به رنگ رُز، لاله‎های چند رنگ، سروهای سر به فلک کشیده و نارنج‎هایی که در بهار، عطری مدهوش کننده ارزانی میکنند.

مسیر طولانی مالکیت از اشرافیت تا علم

تاریخ دقیقی از زمان ساختِ باغ زیبای ارم در دست نیست، اما بر اساس منابع تاریخی به نظر می‎رسد قدمت این باغ به پیش از سلجوقیان باز می‏‌گردد. اما عمارتِ سه طبقه باغ ارم در در زمان قاجاریه ساخته می‎شود و اکنون به عنوان یکی ازنمونههای بسیار زیبا از بناهای قاجاری شناخته می‎شود که با ظرافت و هنرمندی بسیار ساخته شده است. ستون‏‌های بنا به سبک تخت جمشید طراحی شده و پیشانی بنا  با کنگره‏ های بزرگ و کوچک و تزئین شده با کاشی ‏های رنگین عمارت باغ را متمایز و یگانه کرده است. زیبایی بنا با کاشی‌‏های رنگین و گج‎بری ‏های ظریف و کتیبه‏‌هایی از شعرهای شوریده شیرازی صد چندان شده است. طبقه زیرین بنا که حوضی در میان دارد و برای اقامت تابستانه طراحی شده اکنون بدل به موزه‏ای از سنگ‎های قیمتی شده است.در مقابل بنا هم حوضی بزرگ قرار گرفته که تصویر بنا در آن منعکس می‌شود و در فصل بهار حاشیه حوض پوشیده از لاله‏‌ها و آلاله‏‌های رنگین می‏‌شود. این بنا در دوران قاجار در اختیار خان‎های قشقایی بوده که در دوران پهلوی ستانده و مرمت می‎شود و در اختیار دانشگاه شیراز قرار میگیرد. هنوز هم این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است.

گذشته از بنای بسیار زیبای باغ، دلیل اصلی آوازه باغ ارم، حیاط مصفای آن‌است که گیاهانی با تنوع بسیار زیاد از گونه‎های غیربومی و گرمسیری دارد. درختانی چون کاج، افرا، بیدمجنون، بید مشک، سپیدار، انار، ازگیل، به چینی، سیب و گلابی از این جمله‎اند. اما در میان آنها، بوته‏ های رُز که به رنگ‎های مختلف، طاقی چون دروازه نصرت شکل داده‎اند و درخت‏‌های نارنج که چون خیابان‎های مصفا راه را برای عابران باز کرده‏اند و همچنین سروهای همیشه بهار و سر به فلک کشیده از زیبایی‌های این باغ است. این باغ همچنین بلندترین سروِناز شیراز را هم که سروی سی و پنج متری‏ ست در خود جای داده است و همین ویژگی‏‌ها سبب شده که با قدم زدن در آن احساس سبکی و فراغ بالی به آدمی دست دهد. در گذشته دورتادور باغ دیواری گلی کشیده شده بوده که حالا حصارهای نرده‌ای حافظ باغ‏‌اند و پیج‏‌های امین‏‌الدوله با ظرافت و دقت از آنها بالا رفته‌‏اند و نمای باغ زیبای ارم را دل رباتر کرده‎اند. 

برچسب‌ها

ایرانگردی
سایر مطالب
 • مجموعه نارنجستان قوام
  مجموعه نارنجستان قوام
 • باغ عفیف‎ آباد
  باغ عفیف‎ آباد
 • ارگ کریم خان
  ارگ کریم خان
 • باغ هفت تنان
  باغ هفت تنان
 • حمام وکیل
  حمام وکیل
 • طعم منحصر به فرد کلم پلوی شیرازی‌ها
  طعم منحصر به فرد کلم پلوی شیرازی‌ها
 • آرامگاه شاعر کرمانی در شیراز
  آرامگاه شاعر کرمانی در شیراز
 • در پناه قرآن وارد شوید
  در پناه قرآن وارد شوید

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.