رفتن به محتوای اصلی
ارگ گوگَد

ارگ گوگَد

گلپایگان

ارگ گوگَد

33
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

21°c

38%

06:08

20:08

ارگ تاریخی گوگَد در استان اصفهان و در نزدیکی شهر گلپایگان قرار دارد. این قلعه با قدمتی بیش از چهارصد سال، یکی از سازه‎های با اهمیت بوده که بر سر شاهراه عبوری کاروانیان قرار داشته است. همچنین سندی از این ارگ به دست آمده که نشان میدهد نیمی از ارگ گوگد توسط «علیخان» به عنوان مهریه به همسرش واگذار شده است و از آن پس نام این ارگ به ارگ علیخانی هم شهرت یافت.

این ارگ که برج و بارویی در اطراف خود دارد، هم در زمان صلح و هم در زمان یورش دشمن مورد استفاده قرار می‎گرفت. پس دو کاربری این برج شامل دژ نظامی و همچنین کاروانسرایی امن برای اقامت تاجران سرشناس و ثروتمندان بود.

سازه ارگ از یک حیاط مربعی شکل و چهار برج قرینه در چهار طرف حصار آن تشکیل شده است. برج‎ هایی به ارتفاع حدوداً دوازده متر که کار دیده‎بانی و حفاظت از قلعه از فراز آن‎ها انجام می‎شده است. در ساختمان ارگ، نظام طبقاتی روزگار خود، به طور کامل آشکار است. به‎طوری که بازرگانان و افراد نامی در طبقات بالایی ارگ اقامت میکردند و طبقه پایین مخصوص نگهداری از دام‎ها و کارگران بوده است.

در بالای درب ورودی شمالی، اتاق شاه نشین قرار داشته و در وسط آن حوض آبی که در هنگام حمله مهاجمین و آتش زدن درب وروردی، نگهبانان ارگ آب حوض را بر روی آتش خالی کرده و از آتشسوزی جلوگیری میکردند.

سازه ارگ به گونه‎ای طراحی شده بود که با کمک کبوترها و پرندگان ساکن در کنگره‎های قلعه، می‎توانستند هجوم دشمن و احتمال خطر را تشخیص دهند. به این صورت که هنگام حمله شورشیان، پرندگانی که به سکوت و آرامش خو گرفته بودند شروع به پرواز و سر و صدا می‎کردند و نگهبانان قلعه را از ناامنی مطلع می‎ساختند.

انبار کردن آب و غذا و اندیشیدن تمهیداتی برای روزهای آشوب و محاصره را می‎توان از شیوه معماری ارگ دریافت. به این شکل که در قسمت جنوب شرقی ارگ، چاه آبی را برای ذخیره آب قرار داده و در هنگام عدم دسترسی به آب، از آب آن استفاده میکردند.

ارگ گوگد که رو به ویرانی بود، بعد از مرمت و بازسازی تبدیل به هتل و مجموعه اقامتی شده که علاوه بر 19 سوییت موجود در آن، امکان استفاده گردشگران از چایخانه، رستوران و حیاط ارگ نیز فراهم است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.