بیستون

کوه فرهاد تا قصر شیرین
از بیستون تا قصرشیرین

روز 1
روز 2
روز 3

روز اول

شروع این مسیر از بیستون است. بیستون پرآوازه که سنگ‌نبشتهای از امپراتوری هخامنشی را بر پیکر خود به یادگار دارد. کتیبه‎ای که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گِئومات مغ» را روایت می‎کند. اهمیت این اثر به اندازه‎ای است که در سال ۲۰۰۶ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. علاوه بر کتیبه بیستون، سنگ بلاش، سنگ‌نگاره گودرز و نقش مهرداد اشکانی از جمله آثار ارزشمند بیستون به شمار می‎رود. 

از بیستون رهسپار اسلام‎آباد غرب و سرپل ذهاب شوید. شهرهایی که بعد از زلزله اخیر، آسیب‎های فراوان دید. اما هنوز هم می‎توان سراغ آثاری از جمله سراب شرف آباد و تپه چغاگاونه را در آن گرفت. اگر شب را در اسلام‎آباد بمانید، می‎توانید با طلوع آفتاب به سراغ دیدنی‎های سرپل ذهاب و طبیعت زیبایش بروید.

 

آبشار پیران- سرپل زهاب

 

روز دوم

سر پل آثار باستانی و کتیبه‌های تاریخی دارد که از جمله آنها می‎توان به سنگ نوشته آنوبانینی پادشاه لولوبی‌ها با قدمتی هزاران ساله که بر دل کوه حک شده ‌است، اشاره کرد. می‎توانید شب دوم را در این شهر سپری کنید و صبح فردا به دیدن قصر شیرین بروید.

گور دخمه دکل داوود

 

روز سوم

قصر شیرین را با نخل‌های بلند و همچنین محصولات کشاورزی می‎شناسند. این شهر که در نزدیکی مرز ایران و عراق قرار دارد، از جمله آثاری که در مقصد این سفر باید از آن‎ها دیدن کرد، می‎توان به «بان قلعه»، کاخ خسرو، کاروانسرای شاه عباسی، نهر شاه گدار و قلعه جوانمیر اشاره کرد.

نخلستانهای قصر شیرین

 

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.