رفتن به محتوای اصلی
ورزنه به رنگ چادرهای سفید

ورزنه به رنگ چادرهای سفید

این روزها با توسعه زندگی شهری و ماشینی شدن همه چیز، برگشت به گذشته و یادآوری داشته‌های همین چند دهه گذشته هم برای ما لذت بخش شده است. همان حس و حالی که با واردشدن به حیاط یک خانه قدیمی یا چشیدن طعم دستپخت مادربزرگ‌هایمان تجربه می‌کنیم.

خوشبختانه در سال‌های اخیر شهرها و روستاهای زیادی را در ایران می‌توان یافت که یادگارهای گذشته را جدی گرفته‌اند و فضاهایی دلنشین برای زندگی در همان حال و هوا ایجاد کرده‌اند. یکی از این شهرها که مردمش سعی کرده‌اند آداب و رسوم، مشاغل و معماری خانه‌های خود را احیا کنند، ورزنه در استان اصفهان است.

شهر ورزنه در فاصله 110 کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است و از شهر اصفهان در حدود یک ساعت و نیم فاصله دارد. اما اگر از سمت تهران تصمیم دارید به ورزنه سفر کنید، بعد از گذر از قم، کاشان و نائین به سمت اصفهان تغییر مسیر داده و با دیدن تابلوی ورزنه، به سمت جنوب بروید.

ورزنه در انتهای رودخانه زاینده رود و درست در جایی که این رود به تالاب گاوخونی می‌ریزد واقع شده است. با رسیدن به ورزنه اولین چیزی که توجه شما را جلب خواهد کرد، پوشش غالب زنان روستاست. پوشیدن چادر سفید، رسمی به جامانده از سال‌های گذشته است که هم‌چنان در این روستا به چشم می‌خورد.

درون ورزنه سراغ موزه مردم‌شناسی را بگیرید تا با بخشی از گذشته شهر آشنا شوید. این ساختمان که متعلق به حاج حسن یوسفی بوده، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع ورزنه با قدمتی دیرین، مهم‌ترین و به عبارتی قدیمی‌ترین بنای موجود در ورزنه است که در مرکز شهر ساخته شده است. بعد از دیدن مسجد به سراغ پل بروید. آخرین پلی که بر روی زاینده رود و پیش از رسیدن به باتلاق گاوخونی احداث شده است، پل قدیمی و تاریخ ورزنه است که نمایی زیبا به شهر داده است.

دیگر بنای قدیمی که در ورزنه باید از آن دیدن کرد، آسیاب شتر است که موزه کوچکی نیز از ابزار مرتبط با این نوع آسیاب در کنار آن ایجاد شده است.

هم‌چنین اگر تا به حال چیزی راجع به کبوترخانه نشنیده‌اید، برج کبوترخانه ورزنه و کاربرد آن قطعا شما را شگفت‌زده می‌کند.

ورزنه در کنار کویر شکل گرفته است و به دست آوردن آب شیرین، همواره مسأله جدی مردم این منطقه بوده است. یکی از روش‌های مرسوم برداشت آب از چاه در ورزنه، گاوچاه بوده که اکنون یک نمونه از آن را در گاوچاه حاج ابراهیم می‌توانید ببنید. نمونه‌ای که به صورت نمادین برای نمایش نحوه کار آن به گردشگران، احیا شده است.

رمل‌ها و تپه شن‌های روان ورزنه در ده کیلومتری جنوب آن، محل خوبی برای کویرنوردی در پاییز و لذت بردن از تفریحات کویری است. خوشبختانه در ورزنه امکانات خوبی برای سرگرمی در کویر وجود دارد که در دسترس عموم است.

علاوه بر تالاب گاوخون، بند شاخ، دریاچه نمک خارا، کارونسرای قلعه خرگوشی و تخت سرخ از دیگر دیدنی‌های منطقه است که در صورتی که زمان کافی داشته باشید حتما ارزش دیدن دارند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.