نقش قجری در خنکای تنگ واشی

نقش قجری در خنکای تنگ واشی

تهران

شهرستان فیروزکوه در شمال شرقی استان تهران، یکی از بهترین مقاصد گردشگری در فصل تابستان است. جاذبه‌های اطراف فیروزکوه آنقدر زیاد است که به هیچ وجه در یک پیشنهاد سفر نمی گنجد. در این پیشنهاد سفر تابستانی، راهی یکی از تنگه‌های معروف و زیبای ایران می‌شویم به نام تنگ واشی.

تنگ واشی
تنگ واشی

تنگ واشی که به تنگ ساواشای نیز معروف است از دو تنگه پشت سر هم به نام‌های "سا" و "واشی" تشکیل شده است که بین آن‌ها دشتی وسیع و چمنزاری باصفا قرار دارد.برای عبور از تنگه حتما باید وارد آب بسیار سرد رودخانه شوید و در کم‌آب‌ترین حالت رودخانه، آب حداقل تا زیر زانوی شما خواهد بود.

تلاش شما برای خیس‌نشدن بیهوده است. واقعیت این است که تمام لذت این سفر به همین خیس‌شدن است!البته می‌توانید قاطر کرایه کرده و سواره از این مسیر گذر کنید. هرچند این سواری هم چندان بی دردسر نیست و هیجان زیادی دارد!

اما این فقط طبیعت تنگ واشی نیست که دیدن دارد. اینجا یکی از کتیبه‌های دوران قاجار بر دیواره کوه و درون تنگه اول حجاری شده است. هم‌زمان که سرمای استخوان‌سوز آب رودخانه را حس می‌کنید، سر خود را بالا بیاورید تا صحنه شکار فتحعلی شاه قاجار را ببینید.

تنگه اول کوتاه‌تر است و بیشتر گردشگران با بازدید از آن راضی می‌شوند و در دشت بعد از تنگه اُتراق می‌کنند. اما آن‌هایی که مسیر را ادامه می‌دهند، وارد تنگه‌ای طولانی‌تر نسبت به تنگه اول می‌شوند. این تنگه عریض‌تر از اولی است و انتهای آن آبشار خروشانی به ارتفاع تقریبی 15متر وجود دارد.

تنگ واشی

برای دسترسی به تنگ واشی اگر از سمت تهران می‌آیید، نرسیده به فیروزکوه، تابلوی راهنمای تنگ واشی و روستای جَلیزجَند با تابلویی بزرگ مشخص شده است. این جاده کاملا آسفالت است و تا روستای جلیزجند که نزدیک‌ترین روستا به تنگ واشی است، ادامه پیدا می‌کند.

تنگ واشی

چند نکته:

  • به منظور این سفر یک روزه حتما یک دست لباس اضافه با خود ببرید و برای عبور از آب، صندل کوهنوردی یا کفش مناسب همراه داشته باشید. هرچقدر آمادگی و تجهیزات بیشتری داشته باشید، سفری لذت‌بخش‌تر را تجربه خواهید کرد.
  • تنگ واشی در روزهای تعطیل و آخر هفته بسیار شلوغ است و به همین دلیل ممکن است مجبور شوید ماشین را دورتر از پارکینگ، پارک کرده و مسافت بیشتری را پیاده‌روی کنید.
  • در بازدید از تنگ واشی حتما چند کیسه زباله همراه داشته باشید تا همانطور که شما از طبیعت لذت می‌برید، کوه و دشت نیز تمیز و دیدنی باقی بماند.
  • اگر دوست داشتید آتش برپا کنید و بساط کباب به راه بیاندازید، حتما در محلی که قبلا آتش برپا بوده این کار را انجام دهید تا گیاهان کمتری را از بین ببرید! سرسبزی دشت تنگ واشی به این تلاش ما وابسته است.
تنگ واشی
تنگ واشی

 

 

 


افزودن دیدگاه جدید