رفتن به محتوای اصلی
لمس کوه، جنگل و کویر

لمس کوه، جنگل و کویر

شاهرود، بیارجمند

 

روز اول

کویرنوردی و بازدید از مناطق کویری در فصل‌های خنک جذاب‌تر است و لذت بیشتری دارد و از این جهت، آخرین روزهای زمستان، شاید آخرین فرصت بازدید از کویرها و بیابان‌های ایران باشد. اما در میان کویرهای معروف ایران برخی دارای ویژگی‌های خاصی هستند که شما را مجاب می‌کنند هم‌چنان به عنوان یک مقصد بهاری به سراغ آن‌ها بروید.

پیشنهاد سفر ما مسیری ویژه در استان سمنان است که شما را از کوه و جنگل به کویر می‌رساند. شروع سفر از شاهرود است و اولین مقصد، جنگل ابر خواهد بود. برای رسیدن به این جنگل، باید از شاهرود به سمت شمال راهی شده و وارد جاده آزادشهر شوید.

جنگل ابر

در مسیر خود از قلعه‌نو خرقان، مزار شیخ ابولحسن خرقانی عبور می‌کنید. می‌توانید بر سر مزارش درنگی کنید. همانی که نیکو گفت: «آن‌که در این درگه درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آن‌که نزد آفریدگار به جان ارزد نزد بوحسن به نان همی ارزد»

اگر طبیعت‌گرد حرفه‌ای هستید، مسیر جنگل ابر تا شیرین‌آباد جذابیت‌های زیادی برای شما دارد.

پس از بازدید از جنگل ابر به سمت شاهرود بازگردید و پیش از رسیدن به شاهرود، جاذبه‌های تاریخی بسطام را مرور کنید. از بسطام راهی روستای مُجن شوید و آبشار زیبای مجن را ببینید.

مجموعه بسطام

 

اکنون وقت کوهستان است. در بازگشت از مجن، از دو راهی روستای تاش‌علیا در دامنه قله شاهوار یکی از بلندترین قله‌های حاشیه کویر، ریه‌های خود را از هوای پاکیزه کوهستان انباشته کنید.

 

روز دوم

از شاهرود در جاده مشهد ادامه مسیر دهید و پس از گذر از میامی، به سمت جنوب و شهر بیارجمند راهی شوید. مراقب باشید! شما در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی هستید. مقصد این قسمت از سفر، روستای قلعه‌بالا در پارک ملی توران است. یک روستایی پلکانی زیبا بر روی تپه‌ای مشرف به کویر خارتوران. خوشبختانه خانه‌های بوم‌گردی باکیفیتی در این روستا راه‌اندازی شده است و شما فرصت دارید تا در آرامش و سکوت کویر، برنامه‌ریزی سافاری در کویر یا بازدید حیات وحش در پارک ملی را با راهنمایان محلی منطقه به انجام برسانید.

یوزپلنگ

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.