رفتن به محتوای اصلی
شمال ایران از راه سمنان

شمال ایران از راه سمنان

سمنان، مهدی‌شهر، شهمیرزاد، کیاسر، ساری
1
سمنان

سمنان

شهر سمنان در 216 کیلومتری شرق تهران در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است. این شهر در شمال دشت کویر در راه تهران به خراسان و در ارتفاع 1164متری از سطح دریا قرار دارد. سمنان دارای آب و هوای خشک و معتدل است. شهرستان سمنان دارای یک بخش«مرکزی»، یک شهر و یک دهستان است. در
2
مهدی شهر(سنگسر)

مهدی شهر(سنگسر)

شهرستان مهدیشهر در استان سمنان واقع شده است و در همسایگی شهرستان‌های ساری (در استان مازندران) و فیروزکوه (در استان تهران) قرار دارد. شهرستان مهدیشهر در سال‌های گذشته با عنوان بخش سنگسر شناخته می‌شده است. از آن جایی که شهرستان مهدیشهر در شمال استان سمنان و در همسایگی
3
کیاسر

کیاسر

شهر كياسر در 70 كيلومتري جنوب شرقی شهر ساری، در دره‌ای كه از سه طرف با کوه احاطه شده و تنها قسمت شمال غربی آن به دشت كياسر متصل است، در ارتفاع 1378 متری از سطح دريا واقع شده است. این شهر در تابستان آب و هوای معتدل و در فصل زمستان دارای آب و هوای بسيار سرد است. در سال1372 هجری شمسی كياسر به
4
ساری

ساری

شهر ساری مرکز استان مازندران است که در کوهپایه‌ های رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر در ارتفاع 42 متری از سطح دریا قرار دارد.  این شهر دارای دو بخش کوهستانی و دشت است. تابستان‌های معتدل و نمناک و زمستان‌های نسبتاً سرد و خشک از مشخصه ‌های آب و هوایی ساری محسوب می ‌شود از نظر اقلیمی این استا

 

روز اول

سفر به شمال، بخشی از زندگی عادی ساکنان شهرهای مرکزی ایران شده است. اما آنچه که عجیب است انتخاب مسیر سفر تکراری است و هر بار در ترافیک جاده، با اعصابی ناراحت انتظار رسیدن به مقصد را می‌کشیم.

در این پیشنهاد سفر، مسیری ویژه را به شما پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر زیبایی و جاذبه‌های زیاد در مسیر، ترافیک چندانی هم ندارد. به خصوص اگر مسافر سواحل شرقی دریای کاسپین هستید، از نظر طول مسیر هم ضرر نمی‌کنید.

شروع این جاده، شهر سمنان است و از کمربندی سمنان، تابلوهای شهمیرزاد و مهدی‌شهر شما را راهنمایی می‌کنند. نام قدیمی‌تر مهدی‌شهر، سنگسر است که فعالیت‎‌های دامپروری آن‌ها در کویر مرکزی ایران از گذشته زبانزد بوده‌است. غار دربند مهدی‌شهر بر سر راه شما قرار دارد.

خیلی زود به شهمیرزاد می‌رسید که هم‌چون مهدی‌شهر میوه، خشکبار و به خصوص آلو و گردوی آن شهرت زیادی دارد. شهمیرزادِ خوش آب و هوا میزبان یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های گردوی جهان است و شیرقلعه آن، یادگاری به جای مانده بر بلندای کوهی صعب‌العبور است که در کنار دره‌ای خوش‌آب و هوا و سرسبز ساخته شده‌است.

بزرگترین باغ گردوی جهان

 

 

روز دوم

ادامه مسیر در دامنه جنوبی قله نِیزوا، به سمت فولادمحله نشان از خنک‌تر شدن محسوس هوا و تغییر اقلیم می‌دهد. از دل منطقه حفاظت شده پَروَر عبور می‌کنیم. اگر فرصت کافی دارید، بازدید روستای پرور یا روستای رودبارک و طبیعت و حیات‌وحش بکر آن را در برنامه خود قرار دهید.

رودبارک

با رسیدن به سه‌راهی تِلمادره، در نزدیکی یکی از آثار طبیعی ملی ایران به نام چشمه‌های باداب‌سورت هستید و حدود یک ساعتی برای رسیدن به آن زمان نیاز دارید.

باداب سورت

در بازگشت از باداب‌سورت، مسیر را به سمت کیاسر ادامه دهید. قایق‌سواری در دریاچه سد سلیمان‌تنگه و بازدید تاج سد برنامه بعدی است.

امشب را می‌توانید در مراکز اقامتی نزدیک به این دریاچه سپری کنید و از مناظر بسیار زیبای منطقه لذت ببرید.

 

روز سوم

کمتر از یک ساعت از سد سلیمان‌تنگه تا شهر زیبای ساری فاصله دارید و طبق سفرهای شمال‌گردی، اگر می‌خواهید دیداری با دریای پرخاطره کاسپین داشته باشید، از طریق بزرگراه فرح‌آباد یا خزرآباد، نیم ساعته به دریا می‌رسید.

در طول این مسیر، اماکن اقامتی محلی و هتل هم وجو دارد که در صورت برنامه‌ریزی بیش از یک روز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.