رفتن به محتوای اصلی
دور تا دور بزرگ ترین جزیره خلیج فارس

دور تا دور بزرگ ترین جزیره خلیج فارس

 

روز اول

شاید عجیب به نظر بیاید اما بزرگ‌ترین خشکی درون آب‌های خلیج فارس، یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیست! این خشکی، یکی از شهرهای واقع در یکی از سی و یک استان ایران است: جزیره قشم.

جزیره قشم محدود به شهر قشم نمی‌شود و شهر قشم تنها نقطه‌ای کوچک در گوشه شرقی جزیره است. این جزیره بخشی از رشته کوه زاگرس بوده که از ده‌ها هزار سال پیش به مرور، آب اطراف آن را گرفته و ناهمواری‌هایی که زمانی به شکل کوه بوده اکنون به شکل جزیره‌ای بزرگ درآمده است. شاید همین موضوع باعث شده که شما در قشم با جاذبه‌های زمین‌شناسی زیادی برخورد کنید تا جایی که توانسته عنوان تنها ژئوپارک ایران را به خود اختصاص دهد.

رسیدن به جزیره قشم کار ساده ای است: فرودگاه قشم و فرودگاه بندرعباس با پروازهای روزانه، ایستگاه راه‌آهن بندرعباس که به راه‌آهن سراسری متصل است و راه زمینی که امکان انتقال خودروی سواری به جزیره با لندی کرافت را هم فراهم کرده است. هم‌چنین اتوبوس دریایی از بندرعباس به صورت منظم به جزیره قشم حرکت دارد و در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، قطعا مشکلی در این زمینه نخواهید داشت.

قبل از شروع برنامه سفر باید یادآوری کنیم که این سفر بیشتر مناسب علاقمندان طبیعت و سرزمین‌های ساحلی است. پیشنهاد ما این است که روز اول خیلی زود از شهر خارج شوید و اگر علاقمند به خرید هستید، آن را به روز آخر موکول کنید. بهترین مسیر برای شروع گشت و گذار در جزیره، نوار ساحلی جنوبی است؛ جاده‌ای که به سمت سوزا و بُرکَه خلف می‌رود.

غار خربس در دل کوهی که از کنار جاده هم قابل مشاهده است در ابتدای این جاده و نزدیکی رَمچاه اولین نقطه‌ای است که باید به سراغ آن بروید.

غار خربسغار خربس

مسیر را ادامه داده و با رسیدن به روستای برکه خلف، تابلوی دره ستارگان را دنبال کنید. دره ستارگان یا دره ستاره افتاده، یک از جاذبه‌های زیبای زمین‌شناسی جزیره است که بنا بر افسانه‌ای قدیمی، ستاره‌ای از آسمان افتاده و زمین را شکاف داده و این فرم عجیب در دل زمین شکل گرفته است.

دره ستاره هادره ستاره ها

بعد از برکه خلف به ریگو و سپس به بندر سوزا می‌رسید اما قبل از رسیدن به سوزا، تعدادی جزیره کوچک را در طول مسیر خواهید دید که یکی از دیدنی‌ترین نقاط جزیره محسوب می‌شوند با نام جزایر ناز. جزر و مد باعث می‌شود که در طول شبانه روز چندین بار این جزایر از قشم جدا شوند و به شکل جزیره‌ای مستقل دیده شوند و دوباره به جزیره اصلی بچسبند!

روستای شیب‌دراز مقصد بعدی است. سایت حفاظت از لاک‌پشت پوزه‌عقابی در شیب‌دراز ایجاد شده تا در انتهای زمستان میزبان لاک‌پشت‌هایی باشد که برای تخم‌گذاری به آن می‌آیند. هم‌چنین در اواسط بهار لاک‌پشت‌های جدید سر از تخم در می‌آورند و به سمت دریا روانه می‌شوند. از شیب‌دراز می‌توان با قایق به سمت جزیره هنگام رفت و سراغ ساحل نقره‌ای را گرفت. قایق‌رانان (جاشوهای) شیب‌درازی و هنگامی در این مسیر به شما دلفین‌های بازیگوش را هم نشان می‌دهند که معمولا در این حوالی زندگی می‌کنند.

امروز برنامه شلوغی داشتید. بهتر است خیلی زود خود را به یک اقامتگاه بوم‌گردی برسانید. تقریبا در بیشتر روستاهای مسیر می‌توانید خانه‌های محلی یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی را پیدا کنید. روستای سَلَخ و طَبل از بهترین گزینه‌ها برای اقامت شبانه هستند.

 

روز دوم

از روستای سلخ مسیر خود را در جاده جنوبی ادامه داده تا به یکی از بکرترین و تمیزترین سواحل قشم در نزدیکی غار نمکدان برسید. از اینجا به بعد جاده جنوبی کیفیت مناسبی ندارد و باید با احتیاط بیشتر برانید. دومین غار نمک طولانی دنیا، کمی از ساحل فاصله دارد و بدون تجهیزات هم می‌توان دهانه‌های زیبای آن را دید و حتی تا عمق دویست متر اولش را بازدید کرد.

ادامه جاده جنوبی به سمت روستای کانی می‌رسد و بعد از کانی، جاده به سمت شمال جزیره می‌رود. می‌توانید همراه جاده شمالی شده و تا بندر باسعیدو، به غربی‌ترین نقطه جزیره برسید و قبرستان انگلیسی‌ها و ساحل تندیس‌ها را ببینید.

اما مقصد امروز بندر لافت درست در شمالی‌ترین قسمت جزیره است که بهتر است پیش از غروب آفتاب به آن برسید و از تماشای پرتو طلایی خورشید بر روی بادگیرهای لافت زیبا، در کنار سواحل خلیج همیشه فارس غرق لذت شوید. در مسیر خود تا رسیدن به لافت، دره تندیس‌ها، تنگه چاهکوه و بام قشم را از دست ندهید که از اصلی‌ترین جاذبه‌های ژئوپارک قشم هستند.

 

روز سوم

امروز صبح پس از دیدن چاه‌های طلا و گشتی در میان بافت قدیمی و بادگیرهای لافت، می‌توانید تجربه پرنده‌نگری در میان جنگل‌های حرا را در ساحل لافت و یا ساحل سهیلی داشته باشید.

روستای لافت

در روز اول گفته بودیم که خرید را می‌توانید به روز آخر موکول کنید .در روز پایانی و در بازگشت به شهر، سری به بازار دَرگَهان بزنید که محل خوبی برای خریدهای عمده و تعداد بالاست. البته خود شهر قشم هم مراکز خرید بسیار بزرگ و مدرنی دارد که قطعا شما را راضی می‌کند. اگر اهل خرید نیستید پیشنهاد درگهان را نادیده بگیرید و می‌توانید مستقیم به سمت قشم روانه شوید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.