رفتن به محتوای اصلی
تاریخ و طبیعت لرستان

تاریخ و طبیعت لرستان

خرم آباد، معمولان و پل دختر

 

روز اول

لرستان به سرزمین آب و آبشار است اما حیف است که تا لرستان بروید و با تاریخ و فرهنگ غیورمردان و شیرزنان لر از نزدیک آشنا نشوید. پس بار سفر ببندید برای یک سفر همه جانبه به دیار لرستان.

سفر ما از مرکز این استان یعنی خرم‌آباد شروع می‌شود. معروف‌ترین جاذبه داخل شهر، قلعه فلک‌الافلاک در مرکز این شهر است. برای بازدید قلعه وقت کافی بگذارید تا هم از فضای مفرح و آرامش‌بخش اطراف آن لذت ببرید و هم بتوانید شیب ورودی قلعه را به راحتی پشت سر بگذارید. موزه مردم‌شناسی و موزه باستان‌شناسی درون  قلعه آماده پذیرایی از شماست. پس از بازدید موزه می‌توانید به سراغ غرفه‌های صنایع دستی حیاط بیرونی رفته و گُلوَنی و ماشته به عنوان سوغاتی بخرید. چند ساختمان قدیمی دیگر در محوطه اطراف قلعه که به باغ گلستان یا باغ ارم هم معروف است دیده می‌شود. معروف‌ترین ساختمان باغ، ساختمان دانشگاه قدیم لرستان و باشگاه افسران ارتش است که از دوران پهلوی اول بر جای مانده است.

همان‌طور که اشاره شد قلعه در مرکز شهر و درست روبروی بازار قدیمی خرم‌آباد قرار گرفته است. حتما چرخی در بازار سنتی شهر بزنید تا هم خریدهای متفاوت انجام دهید و هم با بخشی از فرهنگ شهر آشنا شوید.

تا در بازار هستید، سری هم به حمام گَپ بزنید. این حمام درست چسبیده به بازار و نزدیک به قلعه است و پس از بازسازی تبدیل به قهوه‌خانه و رستوران سنتی شده است. صرف چای یا غذا در این حمام بزرگ که به همین علت به آن گپ می‌گویند(گپ به معنای بزرگ)، گشت و گذار مرکز شهر شما را تکمیل می‌کند.

بعد از ناهار باید به سراغ دیگر دیدنی‌های شهر رفت. خانه آخوند ابو که با نام خانه جهانگرد  هم شناخته می‌شود یکی از خانه‌های تاریخی شهر است و نمای قلعه فلک‌افلاک از داخل حیاط این خانه دیدنی است.

البته که لختی آرامش در اطراف دریاچه کیو که در دل شهر، زیبایی مضاعفی به خرم‌آباد داده از واجبات گشت امروز شماست.

یکی از جذاب‌ترین کارهایی که در شب‌های خرم‌آباد می‌توان انجام داد، رفتن به بام شهر است. از بام خرم‌آباد می‌توان کل شهر را در یک نما دید و با فضای جذاب و زنده شبانه مردم آشنا شد. برای بازدید از بام، حتما لباس گرم کافی بردارید تا سرما مانع لذت شما نشود.

 

روز دوم

امروز تا ظهر برای شما سه پیشنهاد خوب داریم: گرداب سنگی، منار آجری یا مناره آجری و پل شکسته که با نام پل شاپوری هم شناخته می‌شود. گشت در محله شاه‌آباد خرم‌آباد هم از آن گشت‌های به یادماندی خواهد بود به خصوص اگر چشمه شاه‌آباد پر آب باشد، شما را یاد ونیز می‌اندازد!

بعد از ناهار راهی مخمل‌کوه زیبا در حاشیه خرم‌آباد شوید و در دامان مخملی این پارک جنگلی زیبا، روز را به پایان برسانید.

 

 

روز سوم

بعد از دو روز به یادماندنی در خرم‌آباد، اکنون می‌خواهیم آن را به مقصد پل‌دختر ترک کنیم.

با عبور از چم دیوان، جاده پا به پای رودخانه کرخه، با پیچ و خم آن همراه می‌شود تا به شهر معمولان برسد. بازمانده‌های پل تاریخی و سترگ کلهر بر روی رود کرخه درست در کنار جاده اصلی دیده می‌شود.

پس از عبور از معمولان، در کنار یکی از پیچ‌های جاده اصلی، به یکی از آبشارهای زیبا و پرخروش منطقه می‌رسید که در کنار روستای آفرینه شکل گرفته است. برای تماشای آبشار آفرینه می‌توانید ماشین خود را پارک کرده و با یک پیاده روی کوتاه و ساده به سمت آبشار بروید.

در ادامه و نرسیده به شهر پل‌دختر به یکی از عظیم‌ترین پل‌های تاریخی ایران می‌رسید. پلِ پل دختر که جاده از زیر آن عبور می‌کند هیبتی فراموش‌نشدنی دارد.

همانطور که متوجه شدید این جاده در مجاورت کرخه زیبا، اصلا جای مناسبی برای سرعت زیاد نیست و باید با لذت از آن عبور کنید. هر جایی که منظره‌ی زیبایی دیدید توقف کنید و در کنار جنگل‌های بلوط استراحت کنید. هیچ عجله‌ای در کار نیست و امشب را در پل دختر می‌مانیم.

 

روز چهارم

امروز یک طبیعت‌گردی متفاوت دارید. یک برنامه ویژه و رفتن به تماشای یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران که آن را با گرندکانیون امریکا مقایسه می‌کنند. مقصد، دره خزینه است که حدود یک ساعتی با پل دختر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید از طریق جاده اندیمشک به سمت جنوب بروید.

اما پیش از رسیدن به دره، با عبور از ماژین و درست در مرز استان‌های لرستان و ایلام به تالاب‌های ولیعصر می‌رسید. دو تالاب که یک تپه بلند بین آن دو قرار گرفته است. تالاب‌ها محصور در بین نیزارها هستند و نمای بسیار زیبایی دارند.

پس از بازدید از تالاب‌های ولیعصر، به سمت دره خزینه در کنار روستایی به همین نام حرکت کنید. با عبور از روستای خزینه، باید ماشین را پارک کنید و با یک پیاده‌روی کوتاه از سر جاده اصلی به معروف‌ترین قسمت این جاذبه که همان پیچ بزرگ نعل‌اسبی مانند رود کرخه است می‌رسید. منظره پیش روی شما به خصوص در بهار که رودخانه پرآب  است، بسیار دیدنی می‌شود. ترکیب کوهستان وحشی و دره عمیق و رودخانه وسیع، شما را مجذوب هیبت طبیعت و قدرت خالق آن می‌کند.

می‌توانید این سفر را همینجا و در اوج به پایان برسانید یا این که اگر فرصت کافی دارید به سمت اندیمشک و دزفول زیبا ادامه مسیر دهید یا این که جاده را به سمت پل‌دختر بازگردید  و مقصد بعدی را دره‌شهر در استان زیبای ایلام انتخاب کنید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.