بوشهر

بوشهرگردی در پاییز

روز 1
روز 2

روز اول

بوشهر بزرگ‌ترین شبه‌جزیره ایران است که از دیرباز یکی از مهم‌ترین بنادر خلیج فارس بوده است. آب و هوای بوشهر در پاییز بسیار مطبوع است و بدون شک بهترین زمان سفر به آن همین فصل است. در این فصل از رطوبت کاسته شده و هوا خنک‌تر می‌شود.

در این سفر، گشت و گذاری در شهر بوشهر و اطراف آن خواهیم داشت و کشف استان بوشهر را به سفری دیگر موکول می‌کنیم. برای رسیدن به شهر بوشهر می‌توانید هوایی یا زمینی اقدام کنید. بوشهر متاسفانه به راه‌آهن سراسری ایران متصل نیست و نزدیک‌ترین ایستگاه قطار به این شهر، شیراز است که بیش از چهار ساعت با بوشهر فاصله دارد.

با ورود به بوشهر، قبل از هر کاری به سراغ ساحل دریا بروید و در آرامش نیلگون خلیج همیشه فارس، به مرغان دریایی (کاکایی‌ها) غذا بدهید و عکسی به یادگار بگیرید.

پرنده نگاری

بافت قدیم بوشهر در شمال شهر واقع شده است و شامل چهار محله اصلی است. بهترین اتفاق این است که برای دیدن خانه‌های قدیمی، شهرگردی با پای پیاده را در برنامه خود قرار دهید. البته فراموش نکنید که در بافت قدیمی بوشهر حتما باید چند خانه را ببینید.

خانه دهدشتی که با چهار طبقه بلندترین بنای قاجاری بوشهر محسوب می‌شود و البته به عمارت روغنی هم معروف است.

عمارت گلشن یکی از بناهای متفاوت و خاص قاجاری که در سه طبقه احداث شده است و درها و پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی و دیدنی دارد.

عمارت ملک با بیش از صدسال قدمت، عمارت کازرونی و آب انبار قوام که اکنون به رستوران تبدیل شده است از دیگر بناهای قدیمی بوشهر است که ارزش دیدن دارند.

جای دیگری که دیدن آن برای شناخت بهتر فرهنگ و مردم بوشهر توصیه می‌شود، عمارت طاهری است که اکنون به موزه مردم‌شناسی بوشهر تبدیل شده است. بعد از غروب آفتاب تازه برنامه گشت شبانه در شهر و پیاده روی در ساحل زیبای بوشهر شروع می‌شود. بدون شک موسیقی بندری و پاتوق‌های شبانه بوشهر شما را سر کیف می‌آورد. علاوه بر برخی کافه‌ها و رستوران‌ها، برنامه‌های عمومی خیابانی نیز در شهر برپا می‌شود.

روز دوم

صبح زود سری به بازار ماهی فروشان بوشهر بزنید تا از دیدن تنوع گونه‌های دریایی که از آب‌های خلیج فارس به اینجا می‌رسد شگفت‌زده شوید. امروز دو بازدید اصلی خارج از شهر بوشهر دارید اما قبل از خارج شدن از شهر قبر ژنرال انگلیسی و موزه دریانوردی بوشهر را هم ببینید. کنسولگری انگلستان در بوشهر اکنون به موزه دریانوردی تبدیل شده است و تجهیزات دریانوردی جالبی را به نمایش گذاشته است.

بعد از ناهار راهی شهر دلوار در فاصله کمی از بوشهر شده و به بازدید خانه رئیسعلی دلواری بروید. این خانه و باغ و حیاط آن یکی از بهترین نمونه‌های خانه‌های قدیمی منطقه است.

اگر جاده‌ای را که از بوشهر به سمت دلوار آمده‌اید، هم‌چنان ادامه دهید به ساحل محمد عامری می‌رسید که عاری از ساخت و ساز است و شما و دریا بدون واسطه کنار هم هستید! در ادامه باز هم سواحل زیبا در این منطقه دیده می‌شود که یکی از بهترین‌ها، ساحل دلارام در کنار روستای دلارام واقع شده است و به فاصله کمتر از یک ساعت از شهر بوشهر می‌توانید به آن برسید. در این ساحل زیبا علاوه بر ورزش‌های آبی، تجربه پرواز با پاراموتور و پاراگلایدر را داشته باشید.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.