رفتن به محتوای اصلی
به دیدار فرش سبز خالدنبی

به دیدار فرش سبز خالدنبی

گرگان، علی‌آباد کتول، آزادشهر، گنبد کاووس، کلاله

 

 

روزاول

این سفر را از گرگان شروع می‌کنیم و پس از بازدید از بافت قدیم، بازار نعلبندان، مسجد عمادیه، خانه‌های تاریخی باصفا مانند خانه تقوی‌ها و خانه باقری‌ها و عبور از برج گرگان به عنوان دومین برج بلند شهری ایران، در جاده موسوم به جاده آسیایی یا جاده مشهد به سمت شرق راهی می‌شویم.

حتما نام گوزن قرمز یا مرال را شنیده‌اید. حالا وقت آن است که مرالهای گلستانی را از نزدیک ببینید. برای این کار توقفی کوتاه در پارک جنگلی قُرُق در فاصله کمی از گرگان داشته باشید.

نیم ساعت بعد و با عبور از علی‌آبادکتول، راهی آبشار خزه‌ای زیبای آن با نام آبشار کبودوال شوید. بر سر راه، نمای بهاری دریاچه سد کبودوال در تقابل با سبزی جنگل، شما را مجبور به توقف می‌کند.

همان نیم‌ساعت کافیست تا به مقصد بعدی و شاید جذاب‌ترین قسمت این سفر برسید. با رسیدن به دارکلاته، سراغ روستای شفیع‌آباد فندرسک را بگیرید. اردبیهشت هر سال جشنواره برداشت توت‌فرنگی در این روستا برگزار می‌شود و یک مقصد خوب برای شکم‌گردی محسوب می‌شود.

جذابیت سفر در استان گلستان همین است در فواصل کوتاه، نقاط زیادی برای دیدن دارید.

 

 

روزدوم

به جاده اصلی بازگردید. خیلی زود به شهر خان‌بِبین می‌رسید. تابلوهای زیادی در شهر وجود دارد که آبشارهای شیرآباد را معرفی می‌کند. مقصد بعدی همینجاست. مجموعه آبشارهای شیرآباد که هفت آبشار اصلی و تعداد زیادی آبشار کوچک در طول مسیر خود دارد یک مقصد کامل برای طبیعت‌گردهای حرفه‌ای محسوب می‌شود. ما به شما تماشای آبشار اول شیرآباد که یکی از آبشارهای زیبای این مجموعه است را پیشنهاد می‌کنیم.

مقصد بعدی گل رامیان است، در شهر رامیان نرسیده که بر سر راه آزادشهر قرار گرفته است. یک برکه طبیعی کوچک و زیبا در میان انبوه درختان جنگلی. گل رامیان در جاده اولنگ قرار گرفته است که نمای زیبایی به کوهستان معروف منطقه به نام قلعه ماران دارد.

با بازگشت به جاده آسیایی و رسیدن به آزادشهر، جاده شمالی به سمت گنبد کاووس را انتخاب کنید. یکی از آثار ثبت جهانی ایران با نام میل گنبد به عنوان بلندترین میل آجری دنیا در این شهر قرار گرفته است.

در گنبدکاووس، کورس اسب‌دوانی بهاره هر هفته برگزار می‌شود و شما هم می‌توانید مانند مردم بومی تماشاچی این مسابقات هیجان‌انگیز و آداب و رسوم مربوط به آن باشید.

 

 

روز سوم

مقصد این سفر که ویژه بهار است، با نام خالدنبی شهرت دارد و در محدوده شهرستان کلاله واقع شده است که زیارتگاه خالدنبی است. گورستان تاریخی خالدنبی با شکل قبرهای عجیب و متفاوت آن در کنار هزاردره سرسبز، مناظر بهاری شگفت‌انگیزی را شکل می‌دهند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.