به دیدار بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران

به دیدار بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران

مریوان

 

روز اول

کوهستان رنگارنگ، دشت‌های زنده و باطراوت، دریایی در دل کوهستان، مردمان سرزنده و با صفا، دسته پرندگان بومی، فرهنگ اصیل، پوشش محلی و موسیقی کردی منتظر شماست!

در فصل بهار، آب از هر سویی از روی کوه به پایین می‌غلتد و ده‌ها آبشار ناشناخته را شکل می‌دهد که فقط چند روزی میهمان چشمان ماست. فصل، فصل توت‌فرنگی و ریواس است. در نیمه اول بهار، ریواس تازه از کوهستان می‌آید و در نیمه دوم بهار، مزارع توت‌فرنگی میزبان شماست. بدون شک یکی از خوش‌طعم‌ترین نمونه‌های توت‌فرنگی را در این استان می‌توانید پیدا کنید.

مقصد، شهر مریوان است در استان کردستان، در غرب ایران و نزدیکی‌های مرز کردستان عراق. فاصله مریوان از تهران حدود 8 ساعت، از تبریز 7 ساعت، از شیراز 16 ساعت، از مشهد 17 ساعت و از اصفهان 11 ساعت است.

 بازار محلی و بازارچه مرزی، جاده‌های رنگی پرپیچ و خم، طبیعت بکر و تالاب آب شیرین زریوار یا زریبار میزبان شماست.

علاوه بر پرنده‌نگری در اطراف دریاچه زریوار، امکان ماهیگیری و قایق‌سواری روی تالاب وجود دارد. مردم مریوان دم‌دمای غروب که می‌شود به کنار دریاچه می‌آیند و تا پاسی از شب را در کنار خانواده و در آغوش دریاچه می‌گذرانند. خوراکی‌فروشی‌های مسیر دور دریاچه و غرفه‌هایی که امکان بازی‌های گروهی را به شما می‌دهند، همراه با آرامشی که ناشی از حضور در دل طبیعت است، دل‌کندن از این فضا را سخت می‌کند.

دریاچه زریوار آن‌قدر بزرگ هست که تنها گشتی دور دریاچه نیاز به زمانی بیش از یک ساعت داشته باشد. باغات گردو و بادام و انواع میوه در اطراف دریاچه همراه با استخرهای پرورش ماهی وجود دارد.

طعم خوش ماهی‌کباب دریاچه با شما تا همیشه خواهد ماند. علاوه بر ماهی قزل‌آلا که حوضچه‌های پرورش ماهی اطراف دریاچه تهیه می‌شود، ماهی کپور، آمور و عروس‌ماهی در فصول مختلف از دریاچه صید می‌شود.

بازار قدیم مریوان که با نام بازار وحدت و در شهر، با نام گذر شناخته می‌شود در مرکز شهر قرار گرفته و بازارهای جدیدتر در اطراف آن شکل گرفته‌اند. اینجا همان جایی است که شما می‌توانید لباس کردی مردانه و زنانه را پیدا کنید.

برای اقامت در مریوان از هتل‌های 3ستاره، سوئیت‌های اقامتی و خانه‌های محلی می‌توان استفاده کرد. علاوه بر شهر مریوان، اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاهای اطراف دریاچه زریوار میزبان شما هستند.

 

روز دوم

روستاهای پلکانی پالنگان، هجیج و اورامان‌تخت که البته اکنون به شهر تبدیل شده، در نزدیکی مریوان قرار دارند که اگر وقت کافی داشته باشید، می‌توانید برای بازدید از هر کدام از آن‌ها حداقل یک روز وقت بگذارید. رودخانه پرآب و زیبای سیروان در دل کوه‌های چهل‌چشمه و شاهو، جلوه‌ای متفاوت به منطقه اورامانات داده و زیباترین مناظر طبیعی را در کنار این روستاها به وجود آوده است. هم‌چنین گردنه مرتفع و برف‌گیر ژاله‌گه در مسیر روستای اورامان‌تخت، شما را یک بار دیگر به زمستان بر می‌گرداند!


افزودن دیدگاه جدید