رفتن به محتوای اصلی
از کرمان تا روستای جهانی میمند

از کرمان تا روستای جهانی میمند

1
کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان یکی از آثار به جا مانده از دوران پهلوی اول است؛ زمانی که چهره شهرها با قوانین جدید شهرسازی تغییر کرد و بناهای متعددی در شهرهای مختلف ایران ساخته شد. کتابخانه ملی کرمان نیز یکی از این ابنیه تاریخی است که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی ساخته شد. محمد علی راوری
2
رفسنجان

رفسنجان

شهر رفسنجان در شمال غرب استان کرمان در ارتفاع 1469 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر دارای آب و هوای نیمه کویری با تابستان‌هایی نسبتاً گرم و زمستان‌هایی سرد است. شهرستان رفسنجان دارای پنج بخش«مرکزی»، «انار»، «کشکوئیه»، «نوق» و «فردوس»، شش شهر و 16 دهستان است. رفسنجان از شهرهای مهم
3
روستای تاریخی میمند

روستای تاریخی میمند

میمند روستایی صخره ای و کَنده شده در درون زمین با قدمتی حداقل دو تا سه هزار سال از نخستین سکونتگاه های بشر در ایران است. از ارزش های ویژه ی این روستای تاریخی ارتباط تنگاتنگ زندگی با طبیعت پیرامون آن است، به طوری که با پیشرفت تکنولوژی نیز حداقل دخل و تصرف را در طبیعت و چشم اندازهای بکر خ

روز اول

کرمان یکی از بزرگ‌ترین استان‌های ایران است و بازدید بخش‌های مختلف آن زمان زیادی نیاز دارد. در این سفر مسیری کوتاه را انتخاب کرده‌ایم که از مرکز استان شروع می‌شود و به یکی از سایت‌های ثبت جهانی ایران ختم می‌شود.

برای رسیدن به شهر کرمان، علاوه بر اتوبوس و ماشین شخصی، هواپیما و قطار گزینه های پیش روی شماست. با رسیدن به شهر کرمان اولین جایی که حتما باید بازدید کنید مجموعه گنجعلی خان کرمان است. حمام گنجعلی خان، میدان، بازار بزرگ کرمان، مدرسه ابراهیم خان ظهیرالدوله و کاروانسرای وکیل قسمت‌های مختلف این مجموعه دیدنی را تشکیل می‌دهند. سپس به دیدن مسجد جامع بروید و حصار قدیم شهر کرمان در نزدیکی مجموعه گنجعلی‌خان را هم در برنامه خود قرار دهید.

علاقمندان به باغ‌های ایرانی در کرمان حتما به سراغ باغ فتح‌آباد می‌روند و از آن دیدن می‌کنند.

اگر می‌خواهید نمای پانورامیک کرمان را از بالا ببینید حتما سری به بام کرمان بزنید. جنگل دست کاشت قائم در بام کرمان فضایی متفاوت برای لذت بردن از هوای تازه و نمای کامل شهر به شما ارائه می‌دهد. بر سر راه بام کرمان، از کنار گنبد جبلیه رد می‌شوید که یکی از بناهای ارزشمند شهر است.

جای دیگری که در کرمان ارزش دیدن دارد باغ موزه هرندی است که از دوران قاجار به جا مانده است. باغ موزه هرندی علاوه بر باغِ مجموعه باز آن، شامل موزه باستان‌شناسی و موزه سازهای سنتی می‌شود.

امشب سری به ساختمان کارخانه خورشید بزنید که اکنون به کتابخانه ملی تبدیل شده است. نورپردازی شبانه این بنا بسیار دیدنی است و شاید برایتان جالب باشد که بدانی معمار سردر ورودی کارخانه خورشید کرمان و معمار سردرباغ ملی تهران یک نفر بوده است.

 

روز دوم

از کرمان به سمت رفسنجان رفته و بادگیر معین و کاروانسرای کبوترخان، حمام آقا سیدمهدی که اکنون به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده است را در این شهر بازدید کنید. هم‌چنین خانه حاج علی آقا، یکی از بزرگ‌ترین خانه‌های خشتی ایران است که در روستای قاسم آباد به فاصله کمی از شهر رفسنجان مرمت شده و آماده بازدید گردشگران است.

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، دره راگه یکی از پیشنهادهای جدی برای شماست که البته حتما نیاز به راهنما دارد.

از رفسنجان راهی شهر بابک شده و به مقصد روستای میمند به پیش بروید. روستای میمند که با نام منظر فرهنگی میمند شناخته می‌شود به دلیل معماری صخره‌ای آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اقامت شبانه در خانه‌های صخره‌ای میمند یکی از به یادماندنی‌ترین شب‌های زندگی شما را رقم می‌زند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.