رفتن به محتوای اصلی
از تخت تا زندان سلیمان

از تخت تا زندان سلیمان

زنجان، تکاب، سقز، بوکان، مهاباد
1
زنجان

زنجان

شهر زنجان در شمال غرب استان زنجان در منطقه ای کوهستانی در ارتفاع 1663 متری از سطح دریا قرار دارد. ناهمواری های این شهرستان به کوه های زنجان شمالی و کوه های زنجان جنوبی تقسیم شده است. وضعیت اقلیمی این شهر به گونه ای است که دارای تابستان های گرم و معتدل و زمستان های سرد است. این شهرستان دارا
2
تکاب

تکاب

شهر تکاب در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی در ارتفاع 1765 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر از سمت شمال به استان آذربایجان شرقی، از سمت جنوب به استان کردستان، از سمت غرب به شهرستان شاهین‌ دژ و از سمت شرق به استان زنجان محدود می‌ شود. تکاب از نواحی مرتفع و کوهستانی است که آب و هوایی نسبتاً سر
3
مهاباد

مهاباد

مهاباد شهری سرسبز و سردسیر در شمال غرب ایران است که قدمتی چند هزار ساله دارد. این شهر در طول تاریخ فراز و نشیب‌های بسیاری را از سرگذرانده و موقعیت‌های گوناگونی را تجربه کرده است؛ از یک آبادی کوچک تا شهری توسعه‌ یافته و مرکز حکومت یک قوم (ایل مکری). جاذبه‌های طبیعی و آب‌وهوایی دلپذیر، به

 

آماده شوید برای یکی از جذاب‌ترین مسیرهای ایرانگردی که بهترین زمان آن فصل‌های بهار و تابستان است. دو غار، یک دریاچه، یک کوه مخروطی متفاوت، آبگرم و یک برکه از دیدنی‌های برنامه پیشِ رو است. این سفر از شهر زنجان شروع می‌شود که خود به تنهایی یک روز زمان برای گشت و گذار نیاز دارد.

بازار زنجان، عمارت ذوالفقاری که به موزه مردان نمکی تبدیل شده، مسجد و مدرسه خانم، بنای رختشویخانه که هم‌زمان موزه مردم‌شناسی زنجان هم در آن قرار گرفته است و حسینیه اعظم که در ماه‌های محرم و صفر محل اجتماع بزرگ‌ترین دسته‌های عزاداران حسینی است، از جاذبه‌های معروف زنجان هستند که برای بازدید آن‌ها یک روز زمان کافی است. البته اگر گشت و گذار خود را از صبح زود شروع کنید، فرصت کافی خواهید داشت تا پیش از غروب به تفرجگاه طبیعی گاوازنگ در بیرون شهر رفته و لذت زنجان‌گردی خود را کامل کنید.

رختشویخانهگاوازنگ

جدا از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهر، خوراکی‌ها و غذاهای محلی زنجان را نباید از دست بدهید. صبحانه را با جغوربغور شروع کنید، ناهار انواع کباب یا کوفته و برای شام، آش ترش گزینه‌های پیشنهادی خوبی هستند. یکی از نان‌های معروف و سنتی زنجان با نام نان اَردَک را هم امتحان کنید.

از آن جایی که زنجان مرکز استان است، هتل‌ها و مراکز اقامتی خوبی در این شهر وجود دارند که این امکان را به شما می‌دهند شب را در این شهر خنک ایران سپری کنید.

 

روز دوم

در منتهی الیه جنوب شرقی استان آذربایجان غربی و جایی که بیشتر به شهر زنجان نزدیک است تا شهر ارومیه، یکی از مهم‌ترین سایت‌های تاریخی ایران به ثبت جهانی رسیده است. مجموعه تخت سلیمان با آثار ارزشمندی که در خود جای داده است یکی از پر جاذبه‌ترین مناطق ایران است که در عین حال کم‌تر شناخته شده است.

برای رسیدن به تخت سلیمان از زنجان، دو مسیر وجود دارد که مسیر نزدیک‌تر که جاده کوهستانی پرپیچ و خمی دارد از دَندی می‌گذرد و شما را مستقیم به مجموعه تخت‌سلیمان می‌رساند. اما مسیر دوم که ایمن‌تر است، نرسیده به بیجار و در سِکسَن به سمت تکاب منحرف می‌شود و از تکاب به تخت‌سلیمان می‌رسد. بد نیست بدانید که اتوبوس‌های بین‌راهی، تنها اجازه تردد از مسیر دوم را دارند! جالب اینجاست که از نظر زمانی، این دو مسیر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و حداکثر نیم‌ساعت بیشتر در راه خواهید بود.

عمده جاذبه‌های تاریخی مجموعه در اطراف دریاچه قابل بازدید هستند. سایت جهانی تخت‌سلیمان امکانات رفاهی عمومی مانند پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه مواد غذایی و ... را دارد.

در فاصله کمتر از 4 کیلومتری دریاچه تخت‌سلیمان که به سمت تکاب ادامه مسیر دهید، به یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی ایران می‌رسید. باید ماشین را در کنار جاده پارک کرده و حدود 30 دقیقه کوهنوردی و پله‌نوردی کنید تا به بالای کوهی با نام زندان دیو یا زندان سلیمان برسید. اما این کوه به هیچ‌وجه مانند سایر کوه‌ها نیست. شما با مخروطی توخالی مواجه می‌شوید که حتی اگر ترس از ارتفاع نداشته باشید، بدون شک وحشت بر شما چیره خواهد شد!

کمی جلوتر مجموعه آب‌گرمی وجود دارد که می‌توانید در آن استراحت کرده و تنی به آب بزنید و با آرامش به سفر خود ادامه دهید.

در این مسیر از داخل منطقه حفاظت شده انوران که یکی از مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران است عبور می‌کنید که این نشان از غنای بالای منطقه دارد. بزرگ‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه نیز در نزدیکی انگوران واقع شده است و تله سیژ جهت انتقال سنگ‌های معدنی در کنار جاده و گاهی از بالاسر شما در مسیر دیده می‌شوند!

جای دیگری که دیدن آن را نباید از دست بدهید، چمن متحرک یا چملی است. جزیره‌ای که پوشیده از چمن است و حرکت می‌کند! برای دیدن چمن متحرک باید از تکاب به سمت جاده بَدِرلو حرکت کنید که البته جاده چندان مناسبی ندارد.

حسابی خسته شدید! می‌توانید شب را در هتل تکاب بمانید یا میهمان خانه‌های روستاییان در تخت‌سلیمان شوید.

ادامه مسیر خود را به هر جهتی که انتخاب کنید، مسیرهای جذاب دیگری پیش روی شماست. ما به سمت سَقِز می‌رویم تا غار کَرَفتو را ببینیم.

 

روز سوم

از تکاب راهی جاده سقز شده و مقصد خود را غار کرفتو انتخاب می‌کنیم. این غار کمتر از یک ساعت با تکاب فاصله دارد و از پس کوه‌های پشت سر هم خودنمایی می‌کند. پس از بازدید غار، نیازی به بازگشت به جاده اصلی نیست. می‌توانید ادامه مسیر داده و کمی بیش از یک ساعت بعد به سقز می‌رسید. پیش از رسیدن به سقز، رودخانه زرینه‌رود در کنار جاده خودنمایی می‌کند و کمی جلوتر دریاچه سد زرینه‌رود می‌تواند مقصد بعدی شما باشد. هر جا که آب باشد، پرواز پرندگان هم هست و در نتیجه فرصت خوبی برای پرنده‌نگری فراهم می‌شود.

از سقز دو انتخاب پیش رو دارید. می‌توانید به بانه رفته و از آن‌جا راهی سردشت شوید. پیش از این پیشنهاد سفر سردشت را داده بودیم که می‌توانید از اینجا بخوانید. مسیر دیگر به سمت بوکان می‌رود. با رسیدن به بوکان سراغ جاده مهاباد را بگیرید. غار سهولان در میانه‌های راه بوکان به مهاباد واقع شده است که می‌تواند نقطه پایانی این سفر باشد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.