رفتن به محتوای اصلی
از بینالود تا سرخس

از بینالود تا سرخس

نیشابور، مشهد، سرخس، صالح‌آباد
1
نیشابور

نیشابور

نیشابور یکی از مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای استان خراسان رضوی است که در دامنه کوه بینالود و در حاشیه شرقی کویر مرکزی ایران قرار دارد. بخش اعظم شهرستان نیشابور در دشتی نسبتا وسیع و در ارتفاع 1250 متری از سطح دریا واقع شده است. اقلیم این شهر جزء اقليم فلات مركزي محسوب می‌شود و آب‌و‌هوا
2
مشهد

مشهد

شهر مشهد در حوزه آبریز کشف رود و در انتهای دشت رسوبی مشهد، بین دو رشته کوه هزارمسجد و بینالود و ارتفاع 1050متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است. این شهر دارای موقعیتی کوهستانی و نیمه کوهستانی و آب وهوای معتدل و متغیر است.  این شهرستان دارای سه بخش «مرکزی»، «احمدآباد» و «رضویه»، سه ش
3
سرخس

سرخس

شهرستان سرخس در شمال شرقی ایران و در استان خراسان رضوی واقع شده است. سرخس از سمت شمال و شرق با کشور ترکمنستان همسایه است و شهری مرزی محسوب می‌شود. شهرستان سرخس از دو بخش، دو شهر و شش دهستان تشکیل شده است و جمعیتی در حدود نود هزار نفر را در خود جای داده است. این شهرست

 

روز اول

در شرقی‌ترین بخش راه ابریشم در ایران، حرکت خود را از نیشابور شروع می‌کنیم. حیف است در فصل بهار تا نیشابور بیایی و در شهر فیروزه غرق نشوید و به زیارت عطار نیشابوری، خیام و کمال‌الملک نقاش نروید. از همان‌جا ادامه مسیر داده و راهی دهکده چوبین نیشابور شوید. دهکده‌ای تمام چوبی که در فصل بهار تماشایی‌تر از هر زمان دیگر است.

با عبور از دامنه‌های کوه بینالود و پس از زیارت حرم امام رضا(ع) بهتر است که شب را در مشهد بمانید چرا که در ادامه مسیر، محل مناسبی برای اقامت وجود ندارد و بهتر است که صبح زود، ادامه سفر را در پیش گیرید.

 

روز دوم

صبح زود از مشهد به سمت سرخس خارج شوید. جاده مشهد به سرخس در بهار، یکی از زیباترین جاده‌های ایران است. ناهمواری‌های دو طرف جاده را مخملی سبز پوشانده که شما را بارها و بارها مجبور به توقف می‌کند. زمین‌شناسان به این فرم زمین هزاردره یا بدلند (Bad Land) می‌گویند.

اولین مقصد در این مسیر، غار مَزداوَند است. این غار طبیعی در دوران مختلف تاریخی کاربری‌های متفاوتی داشته است و هم‌اکنون از آن استفاده نظامی می‌شود. برای ورود به غار نیاز به کسب اجازه از نیروهای نظامی دارید که به صورت عادی مشکلی نیست و این مجوز در ورودی غار صادر می‌شود.

به سمت سرخس که ادامه مسیر دهید به فاصله کمتر از نیم‌ساعت، تابلوی دریاچه بزنگان شما را به سمت این دریاچه لاجوردی‌رنگ راهنمایی می‌کند.

با بازگشت به جاده اصلی و حدود ده کیلومتر جلوتر، تابلوی رباط‌شرف را دنبال کنید. جاده آسفالته‌ای شما را تا جلوی درب یکی از زیباترین کاروانسراهای ایران می‌برد. این کاروانسرا به شما یادآوری می‌کند که در مسیر جاده ابریشم هستید و با افتخار، این بنای هنرمندانه دیرین را تحسین خواهید کرد.

دلفریبی‌های جاده تمامی ندارد و شما را غرق در لذتی سبز به سرخس می‌رساند. اینجا سرحد ایران پهناور است و بهترین جهت برای ادامه مسیر، جاده مرزی به سمت جنوب و به مقصد صالح‌آباد است.

 

روز سوم

امروز را با جاده سرخس به صالح‌آباد شروع می‌کنیم. این جاده پرپیچ و خم خطرناک به موازات رودخانه هریرود می‌رود تا سد دوستی درست بر روی مرز ایران و ترکمنستان ادامه می‌یابد. در این جاده با احتیاط رانندگی کنید و لحظه لحظه طبیعت بکرش را در ذهن ثبت کنید.

ادامه این جاده از صالح‌آباد تا تربت‌جام می‌رود. کاروانسرای طبسی، خانه امینی، مجموعه قطب‌الدین حیدر و موزه مردم‌شناسی تربت‌جام از جاذبه‌های تاریخی این شهر هستند که در نقطه پایانی سفر خود از آن‌ها بازدید خواهید کرد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.